Tea Egg (Çin)

Alışılmadık ismine rağmen çay, Çin genelinde bulunan popüler ve geleneksel bir atıştırmalık ürün olan tea egg’de baskın lezzet değildir. Atıştırmalık, çay (genellikle siyah), soya sosu ve normal bir yumurtaya, anason, tarçın, karanfil, rezene ve karabiber gibi çok sayıda baharatta kaynatılmış bir yumurtadan oluşur.

Tea egg genellikle sokak satıcıları tarafından satılır, ancak çok sayıda Çin pazarında ve Asya restoranında da bulunabilir. Genellikle tek başına tüketilir veya noodle, pilav gibi eşliklerle servis edilir. Geleneksel olarak, tea egg Çin Yeni Yılı sırasında yenilir, zenginlik, refah ve doğurganlığı sembolize eder.

Tea Egg Tarifi

Tea Egg İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet büyük boy çiğ yumurta
4 su bardağı su
2 yemek kaşığı siyah çay yaprakları (tercihen çay poşeti kullanabilirsiniz)
2 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı tuz
1 yıldız anason (isteğe bağlı)
1 çay kaşığı şeker (isteğe bağlı)
2 dilim taze zencefil (isteğe bağlı)

Tea Egg Nasıl Yapılır

Yumurtaları kaynar suya ekleyin ve 4-5 dakika haşlayın. Ardından yumurtaları soğuk suya alarak kabuklarını soyun.

Ayrı bir tencereye suyu kaynatın. Kaynar suyun içine siyah çay yapraklarını, soya sosunu, tuzu, yıldız anasonu, şekeri ve taze zencefili ekleyin. Karışımı kısık ateşte 5 dakika kaynatın.

Yumurtaları hazırladığınız çay karışımının içine dikkatlice bırakın. Yumurtalar tamamen çay karışımının içinde olmalıdır. Eğer yumurtaların tamamen çayın içinde olmasını sağlamak için daha fazla suya ihtiyaç varsa, kaynar su ekleyebilirsiniz.

Tencerenin kapağını kapatın ve çay karışımı içinde yumurtaları 2 ila 4 saat arasında bekletin. Yumurtaları daha uzun süre bekletirseniz, çay aroması daha yoğun olacaktır.

Yumurtaları çay karışımından çıkarın ve hafifçe durulayın. Kabukların üzerinde çay yaprakları kalırsa, bunları durulayarak temizleyin.

Yumurtaları dilimleyerek veya bütün olarak servis yapın. İsteğe bağlı olarak üzerini susam tohumları veya yeşil soğanla süsleyebilirsiniz.

Tea Egg’leri çayla birlikte atıştırmalık olarak veya yemeklerin yanında servis edebilirsiniz.