Tempe Goreng (Endonezya)

Bu geleneksel yemeğin yıldız bileşeni, genellikle bloklar halinde satılan doğal soya bazlı bir ürün olan tempeh’dir. Çeşitli şekillerde kullanıldığı Endonezya kökenlidir. Bu basit yemekte, kalın tempeh dilimleri önce farklı sıvı ve baharat kombinasyonlarında marine edilir ve daha sonra sadece tavada veya yağda çıtır çıtır olana kadar kızartılır.

Tempe goreng genellikle yanında sambal sosu ile atıştırmalık olarak servis edilir.

Tempe Goreng Tarifi

Tempe Goreng İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

250 gram tempe, dilimlenmiş
4 yemek kaşığı sıvı yağ
3 yemek kaşığı soya sosu
2 yemek kaşığı bal veya pekmez
2 diş sarımsak, dövülmüş
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
Limon dilimleri (servis için)

Tempe Goreng Nasıl Yapılır

Tempe dilimlerini hafifçe tuzlu suda 10 dakika kadar bekletin. Bu, tempenin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Ardından suyu süzün ve dilimleri kurulayın.

Derin bir kasede soya sosunu, balı veya pekmezi, dövülmüş sarımsağı, tuzu ve karabiberi karıştırın.

Tempe dilimlerini hazırladığınız marinatın içine yerleştirin ve her bir dilimi iyice kaplayacak şekilde sosla bulayın. Dilimleri marinatta en az 15 dakika bekletin. Eğer daha yoğun bir tat isterseniz, dilimleri biraz daha uzun süre marine edebilirsiniz.

Geniş bir tavada sıvı yağı orta ateşte ısıtın. Marine edilmiş tempe dilimlerini tavaya yerleştirin ve her iki tarafı da kızarana kadar yaklaşık 3-4 dakika pişirin. Tempe dilimleri altın rengi olmalı ve çıtır olmalıdır.

Pişen Tempe Goreng’i havlu kağıt üzerine çıkarın, böylece fazla yağını süzebilir.

Sıcak olarak servis yapın ve yanında limon dilimleri ile servis edebilirsiniz. Tempe Goreng’i pilav, salata veya diğer Endonezya yemekleriyle birlikte servis edebilirsiniz.

Not: Eğer tempe dilimlerini daha fazla lezzetlendirmek isterseniz, marine ettiğiniz sosu bir sos tavasında kısık ateşte biraz kaynatarak koyulaştırabilir ve pişirdiğiniz Tempe Goreng’in üzerine dökebilirsiniz.