Sev (Hindistan)

Sev, gram unu ile yapılan ve ajwain ve zerdeçal gibi baharatlarla tatlandırılan ve yağda kızartılan gevrek, tuzlu, noodle benzeri bir Hint atıştırmalığıdır. Sev kelimesinin, atıştırmanın ipliğe benzer görünümüne atıfta bulunarak dikiş anlamına gelen siv’den türetildiğine inanılmaktadır.

Sev, Hindistan’da o kadar popüler ki, en popüler atıştırmalık olarak yerfıstığıyla bile rekabet ediyor. Atıştırmalıklar Hindistan’ın her yerinde bulunabilir. Bazıları spagetti gibi kalın ve çok baharatlı olabilir, bazıları ise çok ince ve baharatsız olabilir.

Sokak satıcılarının yanı sıra marketlerden paketli olarak da satın alınabilen sev, evde kolayca hazırlanıp çay saatinde atıştırmalık olarak da sunulabilir.

Sev Tarifi

Sev İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

2 su bardağı gram unu (besan)
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kırmızı biber tozu
1/2 çay kaşığı zerdeçal tozu
1 çay kaşığı kimyon tozu
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Yaklaşık 1/2 su bardağı su
Bitkisel yağ (kızartma için)
Sev sıkacağı veya benzeri bir alet (genellikle Sev yapmak için kullanılır, ama bir süzgeç de işe yarayabilir)

Sev Nasıl Yapılır

Sev Hamuru Yapımı: Elenmiş besanı bir karıştırma kabına veya tavaya ekleyin. Tüm baharatları ekleyin – çay kaşığı zerdeçal tozu, kırmızı biber tozu, karambol tohumları, asafoetida. Ayrıca gerektiği kadar tuz ekleyin. Kabartma tozu kullanıyorsanız, şimdi ekleyin. Her şeyi çok iyi karıştırın. Unun ortasına küçük bir çukur yapın. Kenarda bekletin. Küçük bir tavada 2 yemek kaşığı yağı ısıtın. Şimdi sıcak yağı ortasına dökün. Yağı biraz soğumaya bırakın.  Yağı ve unu iyice karıştırın, tüm karışım ekmek kırıntısı gibi görünsün. Ardından 2 yemek kaşığı suyu ekleyip yoğurmaya başlayın. Hamur yumuşak ve pürüzsüz olmalıdır. Hamur yapışkan hale gelirse, biraz gram un ekleyin ve tekrar yoğurun. Hamur kuru veya sert ise, birkaç çay kaşığı su ekleyin. Hamuru nemli bir bezle örtün ve 10-12 dakika bir kenarda bekletin. 10 ila 12 dakika sonra nemli bezi çıkarın ve bir dakika daha yoğurun.

Sev Maker

Besan Sev’in Yapımı: Sevmeyi yapmak için, biraz daha büyük deliklere sahip disklere ihtiyacınız olacak. Kalıplarını ve diskleri az yağ ile yağlayın. Yağlanmış diski silindirik sev maker’ın altına doğru yerleştirin. Elinize biraz yağ sürün. Hamurdan bir parça alıp bir kütüğe yuvarlayın ve yavaşça sev makinesine yerleştirin. Sev maker’ın kapağını kapatın.

Sev maker yerine el kevgiri ya da süzgeç kevgir kullanabilirsiniz.

Kızartma: Bir tavada veya derin bir tencerede 2 su bardağı sıvı yağı kızdırın. Bir parça hamur ekleyerek küçük bir test yapabilirsiniz. Sıcak yağda, sev yapmak için doğrudan sev maker’a basın. Sev’in eşit olarak dağılması için dairesel bir hareketle hareket edin. Yağ, sev ile temas eder etmez cızırdayacak. Tabanı altın rengini alıp gevrekleştiğinde, yavaşça ters çevirin ve diğer tarafı kızartın.

Rengi altın rengine dönene ve besan sev gevrekleşinceye ve yağın cızırdaması durana kadar kızartın.

Kızarmış besan sev’i kevgirle yağdan çıkarın. Fazla yağı emmesi için kızarmış sevi kağıt havluların üzerine koyun. Kalan hamurla aynı işlemi tekrarlayın. Oda sıcaklığına geldiklerinde besan sevi kırın.

Hava geçirmez bir kapta saklayın.