Soy Egg (Çin)

Hassas aromalı soy egg, basit ve çok yönlü bir Çin buluşudur. Haşlanmış ve soyulmuş yumurtalar soya sosu karışımına batırılır ve tuzlu tatlar nüfuz edene, demlenene ve yumurtanın dış tabakasını renklendirene kadar birkaç saat bırakılır.

En basit karışım, soya sosu ve suyla seyreltilmiş tatlı Japon pirinç şarabı mirininin bir kombinasyonunu içerir. Pek çok Asya ülkesinde yenildiği göz önüne alındığında, turşunun içinde yeşil soğan, dilimlenmiş zencefil, acı biber, sarımsak veya sake gibi tipik ve otantik malzemeler bulunabilir.

Turşu kaynatılabilir veya basitçe karıştırılabilir ve tatlar aşırı güçleneceğinden yumurtalar çok uzun süre içinde bırakılmamalıdır. Soya yumurtalarını pişirirken, esas olan onları fazla pişirmemektir. Yumurta sarısı, neredeyse ipeksi bir muhallebi gibi yumuşak ve ortası hafif cıvık halde bırakılmalıdır.

Soya soslu yumurtalar en çok doyurucu ramen yemeklerinin yanında servis edilen bir sos olarak bilinir, ancak aynı zamanda hızlı ve doyurucu bir atıştırmalıktırlar ve genellikle farklı alkollü içeceklerin yanında yenirler. Lezzetleri baskın olmadığı için mükemmel bir kahvaltı seçimi ve çeşitli salatalara ve pirinç yemeklerine besleyici bir katkı sağlarlar.

Soy Egg Tarifi

Soy Egg İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet büyük boy yumurta
1 su bardağı soya sosu
1/2 su bardağı su
1/2 su bardağı kahverengi şeker
2 yemek kaşığı pirinç sirkesi
2 diş sarımsak, ezilmiş
1 parça taze zencefil (yaklaşık 1 inç), kabuğu soyulmuş ve ezilmiş
1 yıldız anason
1 tarçın çubuğu

Soy Egg Nasıl Yapılır

Yumurtaları büyük bir tencerede suyla kaplayın ve su kaynamaya başladığında, düşük ateşte 10 dakika boyunca pişirin.

Yumurtalar piştikten sonra, soğuk suya koyun ve tamamen soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra yumurtaların kabuklarını dikkatlice soyun.

Diğer tarafta, soya sosu, su, kahverengi şeker, pirinç sirkesi, ezilmiş sarımsak, ezilmiş zencefil, yıldız anason ve tarçın çubuğunu bir tencereye koyun. Karışımı orta ateşte ısıtın ve şeker eriyene kadar karıştırın.

Şeker eridikten sonra, kabukları soyulmuş yumurtaları soya sosu karışımına ekleyin. Tencerenin kapağını kapatarak yumurtaların bu karışımda en az 2 saat, ideal olarak gece boyunca beklemesini sağlayın. Yumurtalar ne kadar uzun süre bu karışımda beklerse, lezzeti o kadar yoğun olacaktır.

Yumurtaları soya sosu karışımından çıkarın ve her birini ikiye kesin.

Soy Egg genellikle pirinç yemeklerinin yanında veya ramen gibi noodle çorbasının içinde servis edilir. Bu tarifteki malzemeler, yumurtalara hoş bir baharatlı ve tatlı-tuzlu lezzet katmaktadır. Yumurtaları daha fazla marine etmek isterseniz, onları soya sosu karışımında bir gece boyunca bekletebilirsiniz.