Tian bu la (Tayvan)

Tian bu la, yumuşak beyaz balık filetosu, yumurta ve patates veya tapyoka unu içeren kalın bir hamurla yapılan Tayvan balık köfteleridir. Cömertçe baharatlanmış karışım, doğrudan kızgın yağa dökülür, ardından altın rengi kahverengi olana kadar derin yağda kızartılır.

Balık köftesi genellikle uzun ve ince silindirik formlarda şekillendirilir, ancak bazen kalın, yuvarlak diskler halinde yassılaştırılır. Kızartıldıktan hemen sonra yenebilseler de Tayvanlılar geleneksel olarak onları soya sosu bazlı bir et suyunda düşük ısıda kaynatıyorlar, bu da gevrek kabuğun yumuşamasını ve kekin tüm keskin et suyu tatlarıyla demlenmesini sağlıyor.

Kızarmış ve haşlanmış versiyonlar genellikle geleneksel Tayvan lokantalarında balık köftesi veya tofu gibi diğer derin yağda kızartılmış ikramların yanında sunulur. Kaselerde servis edilir ve biber salçası, soya sosu, miso soup ve şekerden yapılmış yapışkan kahverengi bir sosla kaplanır.

Geleneksel olarak, sos artıkları daha sonra bir yemeğin sonunda yenen lezzetli bir çorba oluşturmak için keklerin kaynatıldığı et suyu ile karıştırılır. Her iki tian bu la çeşidi, Tayvan gece pazarlarının temel unsurlarıdır ve Tayvan’ın en sevilen sokak yemeklerinden biridir.

Tian bu la Tarifi

Tian bu la İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet balık tofu (Bu, genellikle Asya marketlerinde bulunabilir)
2 yemek kaşığı bitkisel yağ
4 yemek kaşığı soya sosu
2 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı pirinç sirkesi
2 yemek kaşığı nişasta (isteğe bağlı, sosu kalınlaştırmak için)
1/2 su bardağı su
2 ila 3 dal yeşil soğan (isteğe bağlı, süslemek için)

Tian bu la Nasıl Yapılır

Bir tencerede yağı ısıtın ve balık tofu’yu her iki tarafı da altın sarısı olana kadar kızartın.

Bir başka tencerede, soya sosu, şeker, pirinç sirkesi ve suyu karıştırın. Sosu ısıtın ve şekerin erimesini sağlayın.

Eğer kalın bir sos isterseniz, nişastayı birkaç yemek kaşığı su ile karıştırın ve sosun içine ekleyin. Sosu karıştırmaya devam edin ve kıvamı kalınlaşana kadar ısıtın.

Kızarmış balık tofu’yu sosa ekleyin ve her iki tarafını da sosla kaplayın.

Sıcak servis yapın ve isterseniz doğranmış yeşil soğanlarla süsleyin.

Tian Bu La genellikle pilav ve diğer Asya yemekleri ile birlikte servis edilir. Bu tarifteki sos, genelde standart bir tatlı-soya sosudur, ancak farklı soslarla deneme yapabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeğin tadını nasıl sevdiğinize bağlıdır.