Tian bu la (Tayvan)

Tian bu la, yumuşak beyaz balık filetosu, yumurta ve patates veya tapyoka unu içeren kalın bir hamurla yapılan Tayvan balık köfteleridir. Cömertçe baharatlanmış karışım, doğrudan kızgın yağa dökülür, ardından altın rengi kahverengi olana kadar derin yağda kızartılır.

Balık köftesi genellikle uzun ve ince silindirik formlarda şekillendirilir, ancak bazen kalın, yuvarlak diskler halinde yassılaştırılır. Kızartıldıktan hemen sonra yenebilseler de Tayvanlılar geleneksel olarak onları soya sosu bazlı bir et suyunda düşük ısıda kaynatıyorlar, bu da gevrek kabuğun yumuşamasını ve kekin tüm keskin et suyu tatlarıyla demlenmesini sağlıyor.

Kızarmış ve haşlanmış versiyonlar genellikle geleneksel Tayvan lokantalarında balık köftesi veya tofu gibi diğer derin yağda kızartılmış ikramların yanında sunulur. Kaselerde servis edilir ve biber salçası, soya sosu, miso ve şekerden yapılmış yapışkan kahverengi bir sosla kaplanır.

Geleneksel olarak, sos artıkları daha sonra bir yemeğin sonunda yenen lezzetli bir çorba oluşturmak için keklerin kaynatıldığı et suyu ile karıştırılır. Her iki tian bu la çeşidi, Tayvan gece pazarlarının temel unsurlarıdır ve Tayvan’ın en sevilen sokak yemeklerinden biridir.