Beschuit Met Muisjes (Hollanda)

 

Beschuit met muisjes, bir bebeğin doğumunu kutlarken tüketilen geleneksel bir Hollanda sandviçidir. Margarin veya tereyağı sürülmüş kızartılmış, kuru ve gevrek bir peksimet olan beschuit’ten oluşur, daha sonra beschuit muisjes (şeker kaplı anason) ile kaplanır.

Bebek kız ise pembe ve beyaz, erkek ise mavi ve beyaz olabilir. Turuncu muisjes çok nadiren Hollanda kraliyet ailesinin bir üyesinin doğumu sırasında üretilir ve yenir. Bu özel renkli muisjes 1938’de Kraliçe Beatrix’in ve 2003’te veliaht prenses Catherina Amalia doğduğunda üretilmiş.

Anasonun emziren annelerde süt üretimini artırdığına inanılır, bu nedenle beschuit met muisjes, bir bebek doğduğunda ve misafirler ziyarete geldiğinde hemen hemen her Hollanda evinde temel bir besindir.

Muisjes’i ikram etmenin kesin kökeni bilinmemektedir, ancak muhtemelen Orta Çağ’a kadar uzanan geleneklerden kaynaklanmaktadır. Doğum kadınlar için çok tehlikeli olduğu için komplikasyon olmayan doğumlar kutlanırdı. Ziyaretçilere yeni doğmuş bir çocuktan hediye olarak genellikle tatlı bir şey verilirdi. Muisjes, 18. yüzyılda Hollanda’da üretilmeye başlandı ve başarılı doğumu sembolize etmek için beschuit’te kullanılan favori dolgu olarak şekerin yerini aldı.

Bununla birlikte, beschuit o zamanlar oldukça pahalıydı ve çoğunlukla zenginler tarafından düzenlenen kutlamalarda dağıtılırdı, bu sebepten dolayı çoğu insan beschuit daha ucuz hale gelene kadar şekerle kaplanmış beyaz ekmek ikram etmiş.