Corn Flakes (Amerika)

Corn flakes, mısır gevreği kızartılarak yapılan dünyaca ünlü kahvaltılık gevreklerdir. 1894’te, tatsız yiyeceklerin insanların mastürbasyon ihtiyacını azaltacağına inanan bir Adventist (Protestan Hristiyan mezhebi) olan doktor John Harvey Kellogg tarafından yaratıldılar.

Corn flakes genellikle soğuk sütle, bazen şekerle yenir hatta ılık sütle sevenler de vardır. Bugünün aksine orijinal mısır gevreklerinin şeker içermediğine inanılıyor, çünkü yaratılıştan 11 sonra, John’un erkek kardeşi Will Kellogg, mısır gevreklerine şeker eklemeye karar vererek kardeşlik bağlarında bir çatlak yaratmış.

Kellogg’un corn flakes kutularında horoz maskotu kullanıldı çünkü Galce’de horoz anlamına gelen ceiliog kelimesi Kellogg’unkine benziyordu. Corn flakes, Will Kellogg’un bir başka icadı olan kutunun içinde bir hediye içeren ilk gevrekti. 1909 ile 1931 arasında her kutuda Komik Orman Hareketli Resimler Kitapçığı vardı.

İcadının asıl nedenine rağmen Kellogg’un ürünü daha sonra Amerikan kahvaltısında devrim yarattı, çünkü çok pratik bir yemekti. Mısır gevreği, kahvaltılık bir temel olmanın yanı sıra, ekmek kırıntıları yerine kullanılabilir veya çeşitli pişmiş yemeklere dahil edilebilir.