Labneh (Lübnan)

Kremalı doku ve hafif lezzet, yoğurt ve tuzla hazırlanan geleneksel bir Ortadoğu süzme yoğurdu olan Labneh’in (labne) ana özellikleridir. Sade tam yağlı yoğurdun tuzla karıştırılıp, 12 ila 24 saat süzülmeye bırakılmasıyla yapılır.

Süzme sırasında yoğurt peynir altı suyu ayrılır ve geriye kalın ve sert peynir benzeri bir ürün kalır. Dokusu kremsi ila yoğun arasında değişebilir, ancak her zaman nispeten hafif ve hafif tuzlu bir tada sahiptir. Labne adı Orta Doğu’ya özgüdür, ancak süzme yoğurt çeşitleri Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs, Orta Asya, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Birleşik Krallık gibi çok sayıda başka ülke ve bölgede bulunur.

Genellikle inek sütü kullanılır, ancak Yunanistan’da keçi yoğurdu gibi diğer türler de yaygındır. Birçok Levanten ülkesinde labne, mezenin bir parçası olarak, gözleme ve diğer küçük yemeklerin yanında servis edilir. Sade, zeytinyağı veya kıyılmış nane ile süslenerek yenebilir, ekmek veya simit üzerine sürme olarak da servis edilebilir. Genellikle birçok et ve sebze yemeğine çeşni olarak dahil edilir.

Kalın kıvamı nedeniyle, top haline getirilebilir, zeytinyağında saklanabilir veya ezilmiş fındık veya baharatlarla kaplanabilir, daha sonra dekoratif bir meze olarak servis edilebilir.