Bisque (Fransa)

Bu kalın, kremsi ve zengin püremsi çorba geleneksel olarak krema, deniz ürünleri, konyak veya şarap gibi malzemeleri ve baharatların bir kombinasyonunu içerir. Adının kökeni hala tartışılıyor, bazıları çorbanın geleneksel hazırlama yönteminin önce kabuklu deniz hayvanlarını kızartmayı ve ardından lezzetli et suyunda tekrar kaynatmayı içermesinden dolayı, kelimenin iki kez pişirilen bir çorbaya (bis cuits) atıfta bulunduğunu iddia ediyor. Başka bir teori, mutfağında tipik olarak bisque’de kullanılanlara benzer baharatlı malzemeler kullanan Biscay Körfezi ile ilgili olduğunu öne sürüyor.

Bisque, ilk olarak 17. yüzyılda bir kabuklu deniz ürünleri çorbası olarak kaydedildi ve gıda tarihçilerinin, mevcut malzemelerden en fazla lezzeti elde etmek için tasarlanmış bir balıkçı yemeği olduğunu düşünmelerine yol açtı.

Bu kalın, kremalı deniz ürünleri çorbası geleneksel olarak ıstakoz, karides, yengeç veya kerevit ile yapılır. Bisque tariflerinin çoğu, genellikle stokta kullanılan kabukluların kabuklarını kaynatarak zengin bir et suyu yaparak başlar. Et daha sonra otlar, soğan, sarımsak ve bazen pırasa veya havuç gibi diğer sebzelerle sotelenir, ardından tavaya beyaz şarap, brendi veya sherry ile deglaze edilir. Et suyu ve et birlikte karıştırılır ve kaynatılır, ardından çorba püre haline getirilir, double cream ve limon ile bitirilir.

Bugün, yemeğin en popüler versiyonu, yemeği mümkün olduğunca lezzetli hale getirmek için tasarlanmış uzun bir pişirme işlemi kullanılarak yapılan ıstakozlu versiyonudur.