Olive Ascolane (İtalya)

Olive ascolane ya da olive all’acolana, İtalya’nın Marche bölgesindeki Ascoli Piceno kasabasından gelen atıştırmalıklardır. Bu atıştırmalıklar çekirdeksiz, etli ve panelenmiş yeşil zeytinlerin çeşitli dolgularla doldurulup kızartılmasından oluşur. İdeal olarak, yerel yeşil zeytin olan Ascolana Tenera çeşidi kullanılır, ancak herhangi bir büyük, hafif, salamura yeşil zeytin de olabilir.

Yemek, zengin partilerden veya kutlamalarından arta kalan etleri kullanmanın bir yolu olarak 1800’lerde yaratıldı. Her yerel ailenin kendi dolgu tarifi vardır, ancak genellikle tavuk, dana eti ve domuz etinden oluşur, et tereyağında sotelendikten sonra Parmigiano ve hindistan cevizi ile tatlandırılır. Doldurulan zeytinler daha sonra yumurta ve galeta ununa bulanarak sıvı yağda kızartılır. Zeytinler, İtalyan sosisleri ve kıyı bölgelerde balık ile doldurulabilir.
Olive ascolane, orta İtalya’da çok popülerdir, sokak yemeği, apreatif veya kokteyl partilerinde atıştırmalık olarak servis edilir. Olive ascolane, Verdicchio veya Pinot Blanc dahil olmak üzere birçok sek beyaz şarapla eşleştirilebilir.