Bánh Cam (Vietnam)

Bánh cam ve bánh vòng, Vietnam’dan gelen geleneksel çörek benzeri böreklerdir. Bánh cam geleneksel olarak bánh vòng ile birlikte satılır ve fark, bánh camın yuvarlak olması, bánh vòng’un ise ortasında bir delik bulunan ince bir halkaya benzer şekilde halka şeklinde olmasıdır (vòng halka anlamına gelir).

Her ikisinin de üstünde karamel sır vardır, ancak bánh vòng, bánh cam’ın yaptığı gibi maş fasulyesi dolgusunu içermez. Düzgün hazırlanırsa, çöreklerin dışı gevrek, içi yumuşak, çiğnenebilir ve yoğun olmalıdır.

Hamur tipik olarak pirinç unu, yapışkan pirinç unu, kabartma tozu, yağ, şeker ve bazen patates püresi kombinasyonu ile yapılır. Bu çöreklerin üstüne genellikle susam serpilir.

Bánh Cam Tarifi

Bánh Cam İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Hamur için:

200 gram glutenli pirinç unu
50 gram pirinç unu
100 gram toz şeker
200 ml su
1/2 çay kaşığı tuz

Dolgu için:

200 gram tatlı fasulye ezmesi (veya tercihinize göre farklı bir dolgu)

Kaplama için:

1 su bardağı beyaz susam tohumları

Kızartmak için:

Yeterli miktarda ayçiçek yağı veya başka bir bitkisel yağ

Bánh Cam Nasıl Yapılır

Öncelikle, dolgu malzemesini hazırlayın. Tatlı fasulye ezmesini kullanıyorsanız, marketten hazır alınabilir veya kendi evinizde hazırlanabilir.

Glutenli pirinç ununu, pirinç ununu, toz şekeri, suyu ve tuzu büyük bir karıştırma kabına alın. Karışımı iyice karıştırın ve yumuşak bir hamur elde edin. Hamuru örtün ve 30 dakika boyunca dinlenmeye bırakın.

Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, elinizle yassılaştırın ve içine tatlı fasulye ezmesinden küçük bir miktar koyun. Kenarlarını kapatın ve top şeklini verin.

Bánh Cam toplarını beyaz susam tohumlarında yuvarlayın ve her bir topun tamamen susamlarla kaplanmasını sağlayın.

Büyük bir tencereye yağı ekleyin ve orta ateşte ısıtın. Bánh Cam toplarını dikkatlice yağa ekleyin ve altın kahverengi olana kadar kızartın.

Kızartılan Bánh Cam toplarını bir kağıt havlu üzerine alarak fazla yağın süzülmesini sağlayın.

Bánh Cam topları sıcakken en lezzetlidir. Hafif çıtır bir dış yüzeye ve yumuşak, tatlı bir içeriğe sahip olacaklardır. İyi bir çayın yanında harika bir tatlıdır.