Boondi Raita (Hindistan)

Boondi raita, Kuzey Hindistan’dan gelen raita’nın (yoğurt bazlı garnitür) bir versiyonudur. Raita’nın bu versiyonu kendi başına atıştırmalık olarak da kullanılabilir (yoğurt, kişniş, kırmızı biber tozu veya doğranmış biber, kimyon tozu, tuz, limon suyu ve boondi kombinasyonu ile yapılır) Küçük, derin yağda kızartılmış toplar besan’dan (gram un) yapılır.

Malzemelerin çoğu birlikte karıştırılırken, servis yapmadan hemen önce karışıma boondi eklenir. Boondi raita hazırlandıktan sonra genellikle kırmızı biber tozu ve kişniş yaprakları ile süslenir. Bu raita en yaygın olarak biryani veya parathalara eşlik eder.

Boondi Raita Tarifi

Boondi Raita İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı yoğurt
1 su bardağı boondi (hazır satın alınabilir veya evde yapabilirsiniz)
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1/2 çay kaşığı kırmızı biber (isteğe bağlı)
1 yemek kaşığı ince doğranmış taze nane veya kişniş

Boondi Raita Nasıl Yapılır

Eğer kendi boondinizi yapacaksanız, nohut ununu suyla karıştırın ve hamur haline getirin. Hamuru ince delikli bir süzgeçten sıcak yağa damlatın ve altın rengi olana kadar kızartın. Fazla yağını almak için kağıt havlu üzerine alın.

Yoğurdu geniş bir kaseye alın ve pürüzsüz olana kadar çırpın. Tuz, karabiber ve kırmızı biberi ekleyin ve karıştırın.

Boondiyi bir kaba alın ve üzerine sıcak su ekleyin. 10 dakika bekletin, sonra fazla suyunu sıkarak boondiyi yoğurda ekleyin.

Karışımı karıştırın ve buzdolabında en az 1 saat boyunca soğumaya bırakın.

Servis yapmadan önce, Boondi Raita’nın üzerine doğranmış nane veya kişniş serpin.

Not: Boondi Raita, çeşitli baharatlarla kişiselleştirilebilir. Kala namak (siyah tuz), jeera (kimyon tohumu) veya chaat masala gibi diğer Hint baharatları eklemeyi düşünebilirsiniz. Boondi Raita genellikle bir ana yemekle birlikte servis edilir, ancak bir atıştırmalık veya hafif bir öğün olarak da servis edilebilir.