Ganmodoki (Japonya)

Yuvarlak ve çıtır ganmodoki, geleneksel Japon tofu börekleridir. Başlangıçta isim, doldurulmuş ve derin yağda kızartılmış tofu kombinasyonuna atıfta bulundu, ancak bugün tofu püresi ve çeşitli sebzelerin lezzetli bir kombinasyonu için geçerlidir. Altın rengine kadar kızartılmış ganmodoki genellikle sade olarak tüketilir veya çorba veya güveçlerin tamamlayıcısı olarak servis edilir.

Ganmodoki’nin, et ürünlerini besleyici ve doyurucu yemeklerle değiştirmek için birçok yenilikçi yolu olan Budist rahiplerden geldiğine inanılıyor.

Ganmodoki Tarifi

Ganmodoki İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

400 gr sert tofu
1 havuç
100 gr shiitake mantarı
1 yemek kaşığı ince doğranmış taze soğan
1 yemek kaşığı ince doğranmış kıyılmış kereviz
1 yemek kaşığı nişasta
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı soya sosu
Kızartmak için yağ

Ganmodoki Nasıl Yapılır

Tofu’yu süzün ve kağıt havluyla fazla suyunu alın. Daha sonra tofu’yu bir karıştırma kabına koyun ve çatalla eziyormuş gibi parçalara ayırın.

Havuç, shiitake mantarı, taze soğan ve kerevizi ince ince doğrayın ve tofu’ya ekleyin. Nişasta, tuz ve soya sosunu da karışıma ekleyin.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Malzemeler karıştırılırken, tofu’nun suyunun sebzeleri yumuşatmasına izin verin.

Karışımı, yuvarlak köfteler haline getirin. Eğer karışım çok ıslaksa, biraz daha nişasta ekleyebilirsiniz.

Kızartma tavasında yağı kızdırın ve köfteleri altın sarısı olana kadar kızartın. Daha sonra fazla yağını süzmek için kağıt havlu üzerine koyun.

Ganmodoki’yi sıcak servis yapın.

Ganmodoki genellikle bir garnitür veya bir ana yemek olarak servis edilir. Dilerseniz soya sosu veya teriyaki sosu ile servis yapabilirsiniz