Yukjeon (Güney Kore)

Yukjeon, Güney Kore’den gelen geleneksel bir yemektir. Bu tür jeon (tavada kızartılmış yiyecek) genellikle ince dilimlenmiş dövülmüş sığır eti ile yapılır. Sığır eti soya bazlı bir sosta marine edilir ve daha sonra yağda kızartılmadan önce pirinç unu veya yumurta ve un ile kaplanır.

Marinasyon genellikle soya sosu, pirinç şarabı, susam yağı, şeker, sarımsak ve biberden oluşur. Yukjeon kızartıldıktan sonra yeşil soğanla süslenir ve yanında daldırma sosuyla sıcak olarak servis edilir. Uygun şekilde hazırlanırsa, et çok ince ve ekstra yumuşak olmalıdır.

Yukjeon Tarifi

Yukjeon İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram ince dilimlenmiş sığır eti (daha yumuşak bir sonuç için antrikot veya bonfile kullanabilirsiniz)
1/2 su bardağı un
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı soya sosu
2 yemek kaşığı susam yağı
2 diş sarımsak, ezilmiş
2 büyük yumurta
Ayçiçek yağı ya da başka bir yüksek ısıda pişirme yağı, kızartma için

Yukjeon Nasıl Yapılır

Et dilimlerini geniş bir kaba alın. Üzerine tuz, karabiber, soya sosu, susam yağı ve ezilmiş sarımsağı ekleyin. Et dilimlerinin baharatlarla iyice kaplanmasını sağlamak için karıştırın. Karışımı en az 30 dakika veya tercihen birkaç saat boyunca marine etmek için buzdolabına koyun.

Yumurtaları çırpın ve ayrı bir kaba alın.

Marina ettikten sonra, et dilimlerini una batırın ve fazla ununu silkeleyin. Daha sonra, unla kaplanmış et dilimlerini çırpılmış yumurtaya batırın.

Büyük bir tavada yağı orta-yüksek ateşte ısıtın. Yağ iyice ısındığında, et dilimlerini tavaya ekleyin ve her iki tarafını da altın rengi olana kadar kızartın. Bu işlem genellikle her tarafı için 2-3 dakika sürer.

Kızartılmış et dilimlerini kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzdürün.

Yukjeon’ları sıcak servis yapın.

Not: Yukjeon, genellikle pirinç ve sebzelerle birlikte servis edilir. Ayrıca, birkaç saat veya bir gece önceden marine edilen et, daha derin bir lezzet sağlar.