Mırra Nedir (Türkiye)

Mırra, Türkiye’nin Hatay, Adana, Urfa ve Mardin illerinin yanı sıra Lübnan ve Suriye gibi bazı Arap ülkelerinde hazırlanan geleneksel bir acı kahve türüdür. Arapçadan türetilmiştir; mur acı demektir. Çok acı ve koyu olduğu için İtalyan espresso fincanlarına benzer büyüklükte kulpsuz minik fincanlarda servis edilir. Mırra için kullanılan kahve çekirdekleri, acı tadı arttırmak için iki kez kavrulmuş yaygın coffea Arabica kahve çekirdekleridir. Daha çok toz gibi olan Türk kahvesinin aksine hala tanecikli olacak şekilde öğütülürler. Kahve, cezve adı verilen dar ağızlı küçük bir kaynama kabına konur ve daha aromatik bir tat vermek için genellikle biraz kakule ile birlikte su eklenir.

Kahve fincanının kenarını boyayacak kadar pekmezimsi bir kıvama gelen mırra servis için bakır, işlemeli bir ibrik ya da cezveye aktarılır.

Mırra geleneksel olarak kulpsuz, küçük tek bir fincan ile servis edilir. Serviste yaş olarak büyükten küçüğe doğru giden bir sıra takip edilir.

Kahveyi servis eden kişi sırası gelen konuğa bir içimlik, fincanın aşağı yukarı yarısına gelecek kadar mırra doldurur. Konuk kahveyi içtikten sonra yine aynı miktarda kahve doldurulur. İkinciyi de içen konuk, fincanı servis eden kişiye geri verir. Kahveyi servis eden kişi her servisten sonra bardağı siler ve bir sonraki konuğa aynı fincanla ikramda bulunur.

Belirtildiği üzere kahvesini bitiren konuk fincanı kahveyi servis edene geri verir. Rivayetlere göre fincanı masaya ya da yere koyan kişi şunlardan bir veya birkaçını yerine getirmekle yükümlüdür: Fincanı altınla doldurmak, kahveyi servis edenle evlenmek, kahveyi servis edeni evlendirmek, kahveyi servis edenin çeyizini düzmek.

Geleneksel olarak mırra ustaları tarafından hazırlanması makbul olan mırra, zahmetli bir içecek olduğu için günümüzde kuvvetli kahvelere çok az su eklenerek sunulmaktadır. Bu tür kahveler mırra olmayıp, sadece kuvvetli, yoğun kahvelerdir.

Mırranın Espresso ile benzerliği bilinmektedir. Ancak, sadece kuvvetli tat açısından benzerlikleri vardır, hazırlanmaları farklıdır. Kuvvetli espresso hazırlamak için kullanılan double shot (bardak başına düşen kahve miktarını iki katına çıkarmak) yöntemi ile mırra hazırlama yöntemi farklıdır. Double shot sadece kahve miktarını arttırırken mırra hem fazla miktarda kahve ile hem de birden fazla demlenerek hazırlanır.