Krapfen (Avusturya)

Krapfen (Alman pastası ya da Berliner), muhtemelen ortaya çıkan ilk Avrupa tarzı doughnuttı ve bunu diğer ülkelerdeki benzer çeşitler izledi. Bu hamur işleri, geleneksel olarak, içi yumuşak, hafif ve havadar kalırken, dışı altın rengi ve çıtır olana kadar derin yağda kızartılmış mayalı hamurla hazırlanır.

Krapfen sade olarak hazırlanabilmesine rağmen, genellikle reçel, vanilya veya çikolatalı muhallebi ile doldurulur, üst kısmına genellikle pudra şekeri veya çikolata serpilir. Krapfen kelimesinin kökeni 9. yüzyıla kadar uzanıyor ve Almanca tarifler 14. yüzyıla kadar uzanıyor.

Hamur işinin tatlı versiyonları baskın hale geldi ve Lent öncesi bayram dönemi olan Karnaval ile yakından ilişkili kaldı. Karnaval sırasında şaka amacıyla, reçel ve meyve konserveleri yerine hardal dolgusu ile doldurulabilmektedir.

Çöreklerin, tekniği benimseyen ancak farklı bölgesel isimler kullanan birçok orta Avrupa ülkesine yayıldığına inanılıyor. Almanya’da krapfen, Berliner, pfannkuchen, faschingskrapfen, krebbel veya kreppel olarak bilinirler. Polonyalılar pączki veya krepel, Macarlar fánk, Slovaklar šišky, Çekler ise koblihy terimini kullanır. Slovenya’da daha çok krofi olarak bilinirler, Hırvatistan, Bosna ve Sırbistan’daki standart isim ise krofne veya krafne’dir. Avrupa’dan gelen Yahudi göçmenler tarafından getirildiği İsrail’de ise sufganiyah ismini almıştır. Türkiye’de ise genellikle Alman pastası olarak bilinir.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde, pyshki olarak bilinir ve 1960’lardan beri orijinal tarifle hazırlanan pyshki’yi sunan yerel bir kafe vardır.

Krapfen Tarifi

Krapfen İçin Gerekli Malzemeler / 8 Adet

170 gram çok amaçlı un
30 gram yumuşak tereyağı
1 yumurta
1 yumurta sarısı
80 gram şeker
15 gram yaş maya
Yarım paket vanilya tozu
200 gram kayısı reçeli
3 yemek kaşığı süt
Fıstık yağı
Tuz

Krapfen Nasıl Yapılır

Mayayı iki yemek kaşığı ılık suda eritin, karışımı 35 gram un ve 1 yemek kaşığı ılık suyla topaksız elastik bir hamur elde edene kadar yoğurun.

Pamuklu bir bezle örtün ve 1 saat mayalanmaya bırakın;

Kalan unu yumurta, yumurta sarısı, küp küp doğranmış yumuşatılmış tereyağı, 30 gram şeker, vanilya tozu ve bir tutam tuz ile yoğurun. Mayalı hamuru ekleyin, bir top hamur yapın ve 2 saat daha mayalanmaya bırakın;

İki saat sonra, hamuru hafifçe unlanmış bir yüzeye maksimum 4 mm kalınlığında yayın, her biri yaklaşık 8 cm çapında 16 disk elde edin ve bir kesme tahtası üzerine koyun;

8 diskin üzerine 2 yemek kaşığı kayısı reçeli koyun ve kenarlarına süt sürün. Kalan 8 diskle örtün ve mühürlemek için bastırın. 1 saat pamuklu bir bezle örterek mayalanmaya bırakın;

Bir saat sonra, yağı oldukça derin ve geniş bir tencerede ısıtın ve krapfeni ikişerli gruplar halinde kızartın, her iki tarafı da açık altın rengi olmalıdır.

Krapfen’i emici kağıt veya kızartma kağıdı üzerine boşaltın, kalan şekeri serpin ve sıcak servis yapın.