Ricotta Romana (İtalya)

Ricotta Romana

Ricotta Romana, Lazio bölgesinde otlatılan veya bölgede yetişen yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen koyun sütü peynir altı suyundan yapılan taze bir süt ürünüdür. Meralar ve ot rezervleri koyunlar için tek besin ve peynir altı suyunun tatlı tatlarının ardındaki sebeptir.

1900’lerin başında, onu üreten koyun çobanları için tek besin kaynağıydı. Esas olarak coğrafi üretim alanındaki tipik otlak ve otlaklardan oluşan koyunlara özel beslenme, peynir altı suyundaki laktoz miktarını (en az %3,55) etkiler. Bu özellik, Ricotta Romana’ya onu ayıran tatlı tadı verir. Ricotta Romana geleneksel teknikler izlenerek yapılır: Peynir altı suyu 90 °C’ye kadar ısıtılır ve küçük pullar halinde pıhtılaşmasına yardımcı olmak için hafifçe karıştırılır. Pullar toplanır ve fuscelle adı verilen geleneksel koni şeklindeki kaplara konur. Ricotta Romana, karakteristik olarak tatlı ve sütlü bir tada sahip, beyaz ve yumruludur.

Peynir tek başına yenebilir veya çeşitli yemeklerin hazırlanmasında bir bileşen olarak kullanılabilir. Özellikle çavdar ekmeği veya dereotu ekmeği ile eşleştirilmesi tavsiye edilir.