Pasta Filata Tekniği Nedir (İtalya)

Pasta filata, İtalyan peynirleri ailesinin üretiminde kullanılan bir tekniktir. Pasta filata tekniği ile üretilen süzme lor peynirleri, sıcak suda akışkanlaştırma ve yoğurma işlemlerinden geçirilerek peynire lifli yapısı verilir.

Peynir yapımı normal şekilde başlar. Süt (genellikle inek veya manda) ısıtılır ve pıhtılaştırılır ve pıhtılar küçük parçalara ayrılmadan ve peynir altı suyu süzülmeden önce bir saat dinlenmeye bırakılır. Süzme peynirler birkaç saat dinlenmeye bırakılır. Sonra filaturayı takip eder. Pıhtılar çok sıcak peynir altı suyu veya su banyosunda birkaç saat demlenir (Mozzarella di Bufala Campana için sıcaklık 95 °C’dir). Yüzdürmeye başladıklarında sıvının çoğu çıkarılır, pıhtı karıştırılır ve gerekli yumuşak, elastik, lifli doku elde edilene kadar yoğrulur. Lor kütlesi bölünür (çoğunlukla kalın bir tel ile doğranarak) ve ayrı peynirler halinde şekillendirilir. Mozzarella söz konusu olduğunda süreç tamamlanır. İdeal olarak bu peynirler birkaç gün içinde yenilmelidir.

Provolone, Caciocavallo Silano, Pallone di Gravina ve Scamorza gibi diğer formaggi ve pasta filatalar için yaşlandırma, salamura ve tütsüleme gibi daha fazla işlem gereklidir.