Tapas (İspanya)

Halk arasında İspanya’nın en büyük yiyecek icadı olarak bilinen bu küçük yiyeceklere genellikle öğlen veya akşamın erken saatlerinde “içerken ye, yerken iç” felsefesinin öncülüğünde birkaç içki eşlik eder. Adı, İspanyolca’da örtmek anlamına gelen tapar fiilinden gelir. Bazı Orta Amerika ülkelerinde bu tür atıştırmalıklar bocas olarak bilinir. Meksika’nın bazı bölgelerinde buna benzer yemeklere botana denir.

The Joy of Cooking’e göre orijinal tapas, Endülüs tavernalarında şeri içenlerin yudumlar arasında bardaklarını kapatmak için kullandıkları ince ekmek veya et dilimleriydi. Bu, meyve sineklerinin tatlı şeri üzerinde uçmasını önlemeye yönelik pratik bir önlemdi. Şeriyi örtmek için kullanılan et normalde hem çok tuzlu hem de susuzluğu harekete geçiren jambon veya chorizo idi. Bu nedenle barmenler ve restoran sahipleri, şeri ile servis edilecek çeşitli atıştırmalıklar yaratarak alkol satışlarını artırdı. Tapas sonunda şeri kadar önemli hale geldi.

Bugün tapasların popülaritesi onları İspanya sınırlarının ötesine taşıdı ve tapas barları artık neredeyse her gelişmiş ülkede bulunabilir. Klasik tapas, başlangıçta küçük bir tabakta servis edilen birkaç zeytin, midye veya ançüezden (hamsi) oluşan deniz ürünleri içeriyordu. Ancak bugün, küçük porsiyonlarda servis edilen hemen hemen her tür malzemeden bir araya getirilebilen ve neyin neyle iyi gittiğine dair neredeyse hiçbir kuralı olmayan modern tapaslarda çeşitliliğin sonu yoktur.

Güney İspanya’da tapas, kabuklu deniz ürünleri, kalamar, yumurta, karides, panelenmiş deniz ürünleri ve safranda marine edilmiş kızarmış balıkları içerir. Kuzeydeki tapaslar genellikle beşamel bazlı kroketler karideslerden oluşurken, Madrid’de işkembe, ançüez ve jambonlu tapas öne çıkıyor. Diğer yaygın çeşitler arasında zeytin, köfte, midye dolma, yeşilbiber, peynir ve ince dilimlenmiş tuzlu morina yer alır.

Tapas İspanya’nın temel gıdası, dünya çapında harika bar yemekleri, bir yemek yeme ve yaşam biçimi olarak kabul ediliyor.

Tapas Çeşitleri

Croquetas: Bu geleneksel İspanyol börekleri genellikle iyi soğutulmuş ve yuvarlak veya silindirik köfteler haline getirilmiş, daha sonra yumurtaya batırılmış ve ekmek kırıntıları ile kaplanmış ve son olarak gevrek ve altın rengi olana kadar kızartılmış, tereyağlı bir beşamel tabanı ile hazırlanır.

Tortilla de Patata: Tortilla de patata’nın, o zamanlar yiyecek kaynakları kıt olduğu için aç ordusunu beslemek için general Tomás de Zumalacárregui tarafından 1817’de yaratıldığı söyleniyor. Yemekte kullanılan ana malzemeler ince dilimlenmiş patates ve yumurtadır, bu nedenle temelde çok kalın bir patates omletidir ve bittiğinde frittataya benzer.

Croquetas de Jamón: Çıtır bir dış kabuk ve kremsi bir iç kısımdan oluşan küçük ve sıra dışı İspanyol kroketleridir. Ana bileşen olarak, küçük kalın çubuk halinde şekillendirilmiş, ekmek kırıntıları ve yumurta ile kaplanmış ve altın rengi ve gevrek olana kadar kızartılmış çok çeşitli tereyağlı beşamel sosu kullanırlar.

Patatas Bravas: Soğan, sarımsak ve kırmızı biber ile baharatlı domates sosuna batırılmış patates küplerinden oluşan geleneksel bir tapas yemeğidir. Malzemelerin bu lezzetli kombinasyonu, İspanya’daki sayısız tapa barında temel bir unsurdur ve özellikle gece geç saatlerde atıştırmalık olarak popülerdir.

Montadito: Açık yüzlü sandviç ve İspanya’da önemli bir tapadır. Belirlenmiş bir malzeme listesi olmamasına rağmen, montaditolar her zaman ekmek dilimleriyle, tipik olarak bir baget ekmek benzeri ince uzun bir ekmekten yapılır. Üst malzemeleri inanılmaz derecede çok yönlüdür ve füme et, chorizo sosisleri, jambonlar, çeşitli peynir türleri, salamura sebzeler, ançüez ve diğer deniz ürünlerinden her şeyi içerebilir.

Pa amb tomàquet

Pa Amb Tomàquet: Pa amb tomàquet olarak bilinen klasik Katalan buluşu, üzerine tuz serpilen, domatesle ovulan ve zeytinyağı serpiştirilen kızarmış ekmek dilimlerinden oluşur.

Croquetas de Bacalao: Morina ile yapılan İspanyol kroketleridir. İspanyol kroketleri esas olarak beşamel bazıyla yapılsa da, bu popüler tuzlu morina çeşidi bazen beşamelin yerini patates püresi ile değiştirir. Her iki seçenek de iyi baharatlandırılmıştır ve hamur istenilen formlara getirilmeden önce pişmiş tuzlu morina ile karıştırılır.

Croquetas de Pollo: Diğer İspanyol croqueta çeşitleri gibi, bu tavuk bazlı versiyon da daha sonra kıyılmış tavukla karıştırılan ve küçük silindirik veya yuvarlak köfteler şeklinde şekillendirilen tereyağlı bir beşamel tabanı ile başlar. Kızartılmadan önce, kroketler genellikle altın rengi, gevrek bir dış yüzey sağlayan yumurta ve ekmek kırıntıları ile kaplanırken, orta kısım hassas bir şekilde yumuşak ve yapışkan kalır.

Espinacas Con Garbanzos: Ana malzeme olarak ıspanak ve nohutla yapılan besleyici bir Endülüs yemeğidir. Bu vejetaryen yemeğin birçok tarifi ve versiyonu vardır, ancak en çok sarımsak, zeytinyağı, domates, kırmızı biber, sirke ve kimyon ile tatlandırılır.

Albóndigas en Salsa: Tipik olarak tapa olarak yenen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Yemek, zengin domates soslu köftelerden oluşuyor. Küçük köfteler genellikle sığır eti, domuz eti, dana eti (veya üçünün bir kombinasyonu), ekmek kırıntıları, maydanoz, yumurta, sarımsak, un ve baharatların bir kombinasyonu ile yapılırken, sos sarımsak, soğan, domates, kırmızı şarap, zeytinyağı, kırmızı biber, tuz ve et suyu ile yapılır.

Boquerones en Vinagre: Genellikle tapa olarak servis edilen bir İspanyol mezesidir. Sirke ve zeytinyağında marine edilmiş taze fileto hamsilerden oluşur. Servis yapmadan önce, genellikle maydanoz ve sarımsakla baharatlanır, ardından zeytin veya kapari ile süslenir.

Croquetas de Boletus: Mantar kroketleri, kremalı beşamel tabanı ve doğranmış ve sotelenmiş boletus mantarlarının bir kombinasyonu ile hazırlanan küçük boyutlu İspanyol kroketleridir. Taban, yuvarlak veya silindirik formlarda şekillendirilmeden önce iyice soğutulur.

Chorizo a la Sidra: Asturias bölgesinden gelen chorizo a la sidra, en geleneksel İspanyol tapaslarından biridir. Kalın dilimler halinde kesilmiş ve sıvı azalıncaya kadar Asturya elma şarabı ilavesiyle zeytinyağında kızartılmış taze veya kürlenmemiş chorizo ile yapılır.

Mejillones en Escabeche: Midyeleri sirke, zeytinyağı, beyaz şarap, soğan, sarımsak, defne yaprağı, karabiber ve kırmızı biber karışımı içinde muhafaza etmenin geleneksel bir İspanyol yöntemidir. Bu marine edilmiş midyeler, ülkedeki çoğu dükkanlardan küçük teneke kutularda satın alınabilir, ancak evde de sıfırdan hazırlanabilir.

Tigres: Tigres (kaplanlar), Bilbao’dan otantik bir yemektir. Galiçya’da yemek mejillones rellenos olarak bilinir. Yemek tipik olarak, şarapta pişirilmiş soğan ve un karışımıyla doldurulmuş midyelerden oluşan bir tapa olarak servis edilir.

Chipirones en su Tinta: Bask bölgesinden gelen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Yemek, bütün bebek kalamarların yumuşayana kadar kızartılıp haşlanmasıyla yapılır, tümü kalamar veya mürekkepbalığı mürekkebi ile renklendirilmiş sote sebzeler, sarımsak ve beyaz şaraptan oluşan bir pürede servis edilir.

Berenjenas Con Miel: Ballı patlıcan olarak tercüme edilen Berenjenas con miel, Cordoba’nın en popüler yemeklerinden biridir ve Endülüs’ün diğer bölgelerinde de bulunur. Yemek, dövülmüş ve kızartılmış patlıcan dilimlerinden veya şeritlerinden oluşur ve geleneksel olarak üzerine bal ve susam serpilmiş olarak servis edilir.

Pringá: Endülüs kökenli geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Kürlenmiş sosisler (morcilla, chorizo), domuz rostosu veya rosto dana eti ve domuz veya sığır yağından oluşur. Et, kolayca parçalanmaya başlayana kadar uzun süre yavaş pişirilir.

Calamares Encebollados: Genellikle tapa olarak servis edilen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Yemek, kalamar, soğan, sarımsak, zeytinyağı, defne yaprağı, maydanoz, beyaz şarap ve tuzun bir kombinasyonu ile yapılır. Sarımsak, dilimlenmiş soğan ve defne yaprağı, soğanlar karamelize ve yumuşayana kadar zeytinyağında yavaş yavaş pişirilir.

Torreznos: Torreznos, marine edilmiş, kurutulmuş, şeritler halinde kesilmiş ve daha sonra zeytinyağında kızartılmış domuz karnından oluşan geleneksel İspanyol tapaslarıdır. Ülke çapında çok sayıda tapa barda servis edilen lezzetli çıtır bir başlangıç yemeğidir.

Queso Con Anchoas: Geleneksel bir İspanyol tapasıdır. Bu basit bar atıştırmalıkları genellikle Manchego peyniri dilimlerinin hamsi filetolarıyla kaplanmasıyla yapılır. Atıştırmalık genellikle közlenmiş kırmızı biber şeritlerinin eklenmesiyle yükseltilir. Servis yapmadan önce, queso con anchoas, hamsilerin tuzluluğuna ve peynirin cevizliliğine biraz keskinlik ve asitlik sağlamak için bazen şeri sirkesi ile zenginleştirilir.

Croquetas de Chorizo: Geleneksel bir İspanyol kroket çeşididir. Genellikle chorizo, tereyağı, un, süt, hindistan cevizi, yumurta, ekmek kırıntıları ve zeytinyağı kombinasyonu ile yapılır. Chorizo ​​doğranır ve orta ateşte kızartılır. Daha sonra un, tereyağı, süt, tuz, karabiber ve hindistan cevizinden oluşan beşamel sos ile kısa süre kaynatılır.

Zarangollo: Zarangollo, çırpılmış yumurta ve ince dilimlenmiş kabak ve soğan kombinasyonu ile yapılan yaygın bir Murcian yemeğidir. Bazen karışıma patates de eklenir. Yemek genellikle bir kadeh şarap eşliğinde, bölgedeki barlarda sıcak tapa olarak servis edilir.

Solomillo al Cabrales: Asturias bölgesinden gelen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Yemek genellikle dana bonfile, Cabrales peyniri, kekik, zeytinyağı, tuz ve karabiber kombinasyonu ile yapılır. Bonfile zeytinyağı ile fırçalanır, ardından bir kızartma tavasında kekik üzerine yerleştirilir ve orta-az pişmiş olana kadar kızartılır.

Setas al Ajillo: Genellikle bir toprak tabakta cızırtılı bir tapa olarak servis edilir. Sarımsaklı zeytinyağında sotelenen mantarlardan oluşur. Bu tapa tipik olarak beyaz şarap ilavesiyle zenginleştirilir ve servis edilmeden önce kıyılmış maydanozla süslenir.

Porra Antequerana: Antequera adlı Malaga kasabasından gelen bir İspanyol çorbasıdır. Başlangıçta çorba sıcak servis ediliyordu ve bayat ekmek, domates, zeytinyağı, sarımsak, sebze, jambon parçaları, haşlanmış yumurta ve köylülerin elinde bulunan diğer malzemelerle yapılıyordu.

Riñones al Jerez: İspanya’daki çoğu tapas barında servis edilen ve aynı zamanda birçok evde ana yemek olarak sunulan riñones al Jerez, dana veya kuzu böbrekleri, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve Jerez’den gelen yerel şeri ile yapılan bir yemektir. Servis yapmadan önce yemek genellikle kıyılmış maydanozla süslenir.

Carcamusa: Toledo’dan gelen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Bu et ve sebze yahnisi genellikle sığır eti, jamón, domates, soğan, chorizo, dolmalık biber, sarımsak, bezelye, beyaz şarap, kırmızı biber, tuz, biber, kekik, kırmızı biber ve et suyu karışımı ile yapılır.

Revuelto de Ajetes: Kahvaltıda genellikle tapas olarak servis edilen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Genellikle yumurta, yeşil soğan, arpacık, zeytinyağı, dolmalık biber, krema, tuz, frenk soğanı ve beyaz biber karışımı ile yapılır. Taze soğan, arpacık soğanı ve dolmalık biber yumuşayana kadar zeytinyağında sotelenir.

Gambas en Gabardina: Klasik bir İspanyol tapasıdır. Dövülmüş ve kızarmış karideslerle yapılır. Taze karidesler un, kabartma tozu, bira ve tuzdan oluşan bir hamurla kaplanır. Bazen de renk vermek için bir tutam safran ile kaplanır.

Artichoke Chips (Chips de alcachofa): Chips de alcachofa (enginar cipsi), tipik olarak tapa olarak servis edilen geleneksel bir İspanyol başlangıcı veya atıştırmalığıdır. Küçük İspanyol enginarları ve kızartmak için zeytinyağı veya ayçiçek yağı ile yapılır. Enginar dilimler halinde kesilir ve altın kahverengi olana kadar kızartılır.

Caracoles a la Andaluza: Caracoles a la andaluza, Endülüs’ten gelen geleneksel bir İspanyol tapa veya başlangıç yemeğidir. Salyangoz (caracoles) ve domates, sarımsak, maydanoz, longaniza sosis, tuz, biber, beyaz şarap ve brendiden oluşan zengin bir sos ile yapılır.

Espinacas a la Catalana: Espinacas a la catalana, Katalonya kökenli geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Genellikle ıspanak, kuru üzüm, zeytinyağı, tuz, karabiber, sarımsak ve çam fıstığı kombinasyonu ile yapılır. Ispanak blanch edilir, süzülür ve doğranır. Sarımsak ve çam fıstığı zeytinyağında sotelenir ve sarımsaklar çıkarılır.

Zarajos: Cuenca’dan gelen zarajos, kuzuların marine edilmiş bağırsaklarıyla hazırlanan bir sakatat spesiyalitesidir. Bağırsaklar zeytinyağı, sarımsak, maydanoz ve tuzun farklı kombinasyonlarında marine edilir. Daha sonra şiş görevi gören asma filizlerinin etrafına sarılırlar.

Alcachofas Con Jamón: Alcachofas con jamón (jambonlu enginar), genellikle tapa olarak servis edilen geleneksel bir İspanyol yemeğidir. Yemek genellikle enginar, zeytinyağı, domates suyu, şeker, tuz, beyaz şarap, jamón serrano, defne yaprağı ve maydanoz karışımıyla yapılır.

Soldaditos de Pavía: Soldaditos de Pavía, Madrid’in tapa barlarının temelini oluşturan geleneksel bir İspanyol yemeğidir, ancak aynı zamanda Endülüs’te de sıklıkla bulunur. Yemek, etraflarına sarılmış bir şerit közlenmiş kırmızı biber ile servis edilen, derin yağda kızartılmış morina şeritlerinden oluşur.

Oreja a la Plancha: Oreja a la plancha, Madrid’den gelen geleneksel bir tapadır. Dilimler veya küpler halinde kesilmiş ve otlar ve baharatlarla zeytinyağında kızartılmış domuz kulaklarından oluşur. Madrid’de, yemek genellikle yanında limon dilimleri eşliğinde mantar ve domuz pastırması parçalarıyla servis edilir.

Huevos a la Béchamel: Huevos a la béchamel, İspanya’nın her yerinde tüketilen popüler bir tapas yemeğidir. Bol miktarda kalın beşamel sos ile kaplanmış tam veya yarım haşlanmış yumurtadan oluşur. Tüm kombinasyon daha sonra gevrek ve altın rengine kadar kızartılmadan önce yumurta ve ekmek kırıntıları ile kaplanır.

Croquetas Caseras de Espinacas: Croquetas caseras de espinacas, geleneksel bir İspanyol kroket çeşididir. Genellikle ıspanak, tereyağı, tuz, un, süt, ufalanmış mavi peynir, yumurta, galeta unu ve zeytinyağı ile yapılır. Ispanak pişirilir, süzülür, tereyağında sotelenir ve ardından kremalı bir sos oluşana kadar un ve sütle karıştırılır.

Chireta: Chireta, Aragon kökenli rustik bir İspanyol yemeğidir. Koyun sakatatı (işkembe, karaciğer, ciğer, kalp), jambon, yağlı kıymıklı domuz göbeği ve pirinçle yapılan bir tür İspanyol haggisidir. Et öğütülür, ardından pişmiş pirinç ve tatlı kırmızı biber, sarımsak, tarçın ve maydanoz gibi tatlandırıcılarla birleştirilir.

Chorizo al Vino: İspanya menşeli geleneksel bir tapas veya bar atıştırmalığıdır. Lezzetli yemek, İspanyol kırmızı şarabında kızarmış et ve chorizo ​​sosis dilimleri ile yapılır. Sosis, ekstra lezzet için genellikle sarımsak ve defne yaprağı ile pişirilir. Çoğu bar, lezzetli sularını temizlenmesi için yanında ekmek ile chorizo al vino servis eder.

Sea Urchin Foam (Espuma de erizos de mar): Espuma de erizos de mar veya deniz kestanesi köpüğü, en zarif olduğuna inanılan geleneksel bir İspanyol tapasıdır. Deniz kestanesi, yumurta sarısı, pink cava veya sparkling rose, krema ve tuzun bir kombinasyonu ile yapılır. Yumurta sarısı ve cava, köpük köpük olup koyulaşana kadar çırpılır.

Ensalada de Naranjas Con Granadas: Ensalada de naranjas con granadas, Valencia’dan gelen geleneksel bir İspanyol salatasıdır. Bu taze salata genellikle nar, Valensiya portakalları, sızma zeytinyağı, sarımsak, şeri, marul, siyah zeytin, frenk soğanı ve tuzun bir kombinasyonu ile yapılır.

Marinera Murciana: Murcia bölgesinden gelen geleneksel bir İspanyol tapasıdır. Genellikle rosquilla çörekleri, patates, yumurta, ton balığı, ançüez, mayonez, havuç ve fasulye kombinasyonu ile yapılır. Patatesler haşlanır ve parçalara ayrılır, ardından haşlanmış yumurta, ton balığı, havuç, fasulye ve mayonez ile karıştırılır.

Croquetas Con Cecina: Geleneksel bir İspanyol kroket çeşididir. Genellikle tereyağı, pırasa, cecina (havada kurutulmuş sığır eti), süt, un, tuz, biber, hindistan cevizi, yumurta, galeta unu ve zeytinyağı ile yapılır. Pırasa ve cecina tereyağında sotelenir, tuz ve karabiberle tatlandırılır ve un, tereyağı, süt, tuz, karabiber ve hindistan cevizinden oluşan beşamel sos ile karıştırılır.