Torreznos (İspanya)

Torreznos, marine edilmiş, kurutulmuş, şeritler halinde kesilmiş ve daha sonra zeytinyağında kızartılmış domuz karnından oluşan geleneksel İspanyol tapaslarıdır. Ülke çapında çok sayıda tapa barda servis edilen lezzetli çıtır bir başlangıç yemeğidir.

Torreznos, Castilla-León bölgesindeki Soria’da en tipik olanıdır. Torreznos’un hazırlanması basit görünse de, püf noktaları var, pastırma oda sıcaklığında olmalı, dilimler ise 1,5 ila 2 santimetre genişliğinde olmalıdır.

Pastırma dilimleri, kabukları aşağı gelecek şekilde tavaya yerleştirilip, düşük ısıda yaklaşık yarım saat kadar kızartılır ve soğuduktan sonra bir kez daha ama bu sefer çok yüksek ısıda, kabuk mümkün olduğunca gevrek olana kadar kızartılır.

Yemeğin adı, ateşe yakın bir şeyi kızarana kadar kavurmak anlamına gelen torrar kelimesinden türetilmiştir.

Torreznos Tarifi

Torreznos İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 kg domuz karnı veya pastırma
Bolca tuz
Sıvı yağ (örneğin, zeytinyağı)

Torreznos Nasıl Yapılır

Domuz karnını veya pastırmayı büyük, hatta parçalara ayırın. Parçalar genellikle 5×5 cm boyutlarında olmalıdır.

Parçaları tuzla ovalayın ve bir gece boyunca buzdolabında dinlendirin. Bu, etin tamamen tuzlanmasını sağlar ve daha sonra kızartırken daha çıtır bir doku verir.

Ertesi gün, bir tavada bolca yağ kızdırın. Yağın yeterince sıcak olduğundan emin olun; eğer bir parça ekmek atarsanız hemen çıtır çıtır kızarmalıdır.

Domuz karnını veya pastırmayı tavaya ekleyin ve her iki tarafını da kızartın. Bu işlem genellikle 10-15 dakika sürer. İçerisindeki yağın tamamen erimesi ve dış kabuğunun çıtır olması gerekir.

Tavada fazla yağın süzülmesi için torreznosları bir kağıt havlu üzerine alın.

Servis yapmadan önce, gerektiğinde biraz daha tuz ekleyin.

Torreznos, bir tapas (İspanyol mezeleri) olarak servis edilebilir, veya ana yemek olarak da tüketilebilir.