Cheeseburger – Çizburger (Amerika)

Cheeseburger (Çizburger), çok sevilen hamburgerin bir versiyonudur, ikisi arasındaki tek fark, çizburgerde köftenin üzerine bir dilim peynir eklenmiş olmasıdır. Amerikan peyniri orijinal seçim olmasına rağmen, çizburger yapmak için İsviçre, Cheddar ve çok sayıda mavi peynir kullanılır.

Son derece popüler olan çoğu yemekte olduğu gibi, çizburgerin tarihi biraz karmaşıktır. Hamburgerlere peynir eklemek 1920’lerin ortalarına kadar popüler olmadı ve ilk çizburgeri kimin icat ettiğine dair çok sayıda iddia var.

Şimdiye kadarki en popüler teori, 16 yaşındaki bir short-order aşçısı olan Lionel Clark Sternberger tarafından, babasına ait olan Pasadena California’daki The Rite Spot adlı sandviç dükkanında, sıcak bir ete bir dilim Amerikan peyniri eklediğinde icat edildiğini söylüyor.

Diğer bazı yerler de çizburgeri kendilerinin icat ettiklerini iddia ettiler, örneğin Louisville, Kentucky’deki Kaelin’s Restaurant, ilk kez 1934’te yaptıklarını söyledi. Ancak, ismin ticari markası 1935’te Denver, Colorado’daki Humpty Dumpty Drive-In’den Louis Ballast’a verildi.

Bugün klasik çizburgerin sayısız varyasyonu var, bu nedenle birden fazla dilim peynir veya birden fazla köfte içerebilirken, soslar pastırma, yumurta ve jambondan biber, mantar, soğan ve guacamole‘ye kadar değişir.

Çizburger Tarifi

Çizburger İçin Gerekli Malzemeler / 6 Kişilik

1,2 kg taze çekilmiş kıyma
1 yemek kaşığı soğan tozu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
12 dilim Amerikan peyniri
6 büyük hamburger ekmeği, tercihen ev yapımı

Garnitür

Marul
Dilimlenmiş soğan
Domates, dilimlenmiş
Ketçap
Turşu, dilimlenmiş

Çizburger Nasıl Yapılır

Büyük bir kapta kıyma ve soğan tozunu nazikçe karıştırın, ardından hamburger ekmeğinizden biraz daha büyük ve ortasında bir girinti olan altı köfteye şekil verin.

Izgarayı, ızgara tavasını veya dökme demir tavayı yüksek ateşte ısıtın, köfteleri bolca tuz ve karabiberle tatlandırın, ardından ızgaraya koyun ve pişirin.

Alttaki kabuk oluşana kadar yaklaşık iki dakika pişirin. Kolayca kaldırabildiğiniz zaman hamburgerleri ters çevirin, ardından her birine iki peynir dilimi ekleyin. İki ila üç dakika daha pişirin.

Izgaradan çıkarın ve ekmeklere aktarın, istediğiniz garnitürleri ve marul, soğan, domates, ketçap gibi baharatları ekleyin ve servis yapın.

İpuçları

Et: En iyi sonuçları elde etmek için, sadece sığır eti gibi yaklaşık %20 yağ içeren taze kıyılmış sığır eti kullanın.

Teknik: Piştikten sonra yassı ve uygun boyutta mükemmel şekilli bir burger elde etmek için, köftelerinizi çöreklerinizden biraz daha geniş yapın ve her birinin üzerine sığ bir çukur yapın. Eti fazla yoğurmayın ve köfteleri sadece pişirmeye hazır olduğunuzda baharatlayın. Peynir pişerken burgerin üzerine konur, erimesi için zaman olur. Hamburgerin altı piştikten sonra çevirin ve bir veya iki dilim peynirle doldurun.

Smashed Burger: Smashed burgerin güzelliği, pişirirken devasa bir kabuk geliştirmesidir. Bununla birlikte, nem eksikliğini telafi etmek için iki burger köftesi arasına bir dilim peynir yerleştirilir ve teknik olarak parçalanmış bir burgeri çizburger haline getirir.

Soslar ve Çeşniler: Çizburgerinize dilimlenmiş turşu, soğan, domates veya marul ekleyin ve ketçap, hardal ve mayonez gibi çeşniler kullanın.

Burger Ekmekleri: Tipik olarak, bir burger ekmeğine susam serpilir. Hamburger ekmeğini satın alabilir veya kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ekmekleri toplamaya başlamadan önce her zaman kızartmayı unutmayın, bu şekilde ıslanmamış olurlar.

Servis: Yanında patates kızartması, soğan halkası veya patates cipsi ile servis yapın. Bir bira veya en sevdiğiniz meşrubatla tadını çıkarın.