Salisbury Steak (Amerika)

Salisbury steak olarak bilinen etli burger ilk olarak 1800’lerin sonlarında yaratıldı. Adını mucidi, ünlü Amerikalı doktor James Henry Salisbury’den almıştır. Beslenme alanında yaklaşık 30 yıllık bir araştırmadan sonra, önerdiği diyetin bel kemiği, kıyılmış dana köftesi şeklinde yüksek protein alımını içeriyordu.

Salisbury steak ilk ortaya çıktığında, tamamen kıyılmış dana etinden yapılmış bir köftenin görüntüsü tek başına iştahı açabiliyordu ve 1950’lerin sonlarında bile, bu sağlam et topakları günlük protein miktarını elde etmenin ucuz bir yoluydu.

Kıyma ile birlikte, geleneksel Salisbury steak, diğer malzemeleri bir arada tutan yumurta ve ekmek kırıntılarının eklenmesiyle birlikte soğan ve süt içerir. Salisbury steak genellikle ızgarada veya fırında pişirilir. Burgerin ekstraları genellikle mantar veya ızgara soğan içerir.

Salisbury Steak Tarifi

Salisbury Steak İçin Gerekli Malzemeler / 6 Adet

1 buçuk kilo yağsız dana kıyma
Tuz, tereyağı, karabiber
Sıvı yağ

Salisbury Steak Nasıl Yapılır

Kıyma ile 1,5-2 cm kalınlığında köfteler yapın. Tavada biraz sıvı yağı kızdırın ve köftelerinizi orta ateşte kızarana ve her iki tarafı da pişene kadar pişirin.

Köfteleri sıcak bir tabakta servis edin ve tereyağı, tuz ve karabiber ile tatlandırın. Ek olarak, baharat olarak hardal, limon suyu, yaban turpu veya Worcestershire sosu kullanabilirsiniz.

İpuçları

Malzemeler: Orijinal tarif yalnızca bir malzemeden oluşur ve bu da kıymadır, ancak bu yemeğin modern tarif versiyonlarında sığır eti soğan, yumurta, ekmek kırıntıları veya süt ile birleştirilir ve Worcestershire sosu ve ketçap gibi şeylerle baharatlanır. İstediğiniz kadar fazla malzeme ekleyerek tarifi kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Sos: Sos da uyarlanabilir. Un ile koyulaştırılabilir ve üzerine mantar, soğan gibi ek malzemeler eklenebilir.

Garnitür: Salisbury steak için bazı garnitürler arasında patates püresi, bezelye, bezelye ve havuç karışımı, mısır ve ıspanak bulunur.