Bocadillo de Paté (İspanya)

Bocadillo de paté, kremalı ve sürülebilir paté çeşitleri veya country tarzı terrine dilimleri ile doldurulmuş İspanyol ekmeğinden oluşan bir İspanyol sandviçidir. İspanya’da, bu bocadillo çeşidi sevilen bir çocuk yemeğidir ve genellikle çocuklara merienda (öğleden sonra atıştırması) için verildiği ilkokul kantinlerinde temel bir gıdadır.

Çocukların sıkı bir favorisi olan, domuz ciğeri pate, tavuk pate veya kaz ciğeri gibi pürüzsüz pate ile kaplanmış ve daha sonra bir sandviç yapmak için birleştirilmiş beyaz ekmek dilimlerinden (kabukları alınmış) oluşur.

Bu sandviçler ayrıca barra de pan adı verilen İspanyol tarzı bir baget ile hazırlanabilirken, dolgu için kullanılan diğer tipik pate çeşitleri arasında ton balığı pate, İber (jambon) pate ve fasulye veya zeytin pate gibi vejetaryen olanlar bulunur.

Sandviç dolgusu, pate dışında soğan, yumurta, peynir, kornişon, domates dilimleri veya hardal gibi bileşenler de içerebilir. Hem yetişkinler tarafından çok sevilseler de, bu sandviçler genellikle ülkedeki tapas barlarda ve restoranlarda servis edilmez.