Domates Sosu,Tomato Sauce (Meksika)

Domates sosu, ana bileşen olarak domateslerden yapılan farklı sosları ifade eder. En basit haliyle, sos, çiğ lezzetini kaybedene kadar kaynatılan ezilmiş veya doğranmış domateslerden (ve genellikle zeytinyağından) oluşur. Sos genellikle çeşitli taze otlar, baharatlar ve çeşniler ve soğan, sarımsak veya acı biber gibi malzemelerle zenginleştirilir.

Domates sosunun kökeninin Aztek zamanlarına kadar uzandığına ve Meksika’dan geldiğine inanılıyor. İtalya’da, bir Romalı şef Francesco Leonardi, ilk olarak 1790 yemek kitabı L’Apicio moderno’da makarna ile birleştirilen domates sosu hakkında bir tarif yazdı. Günümüzde domates sosu, İtalya, Fransa ve Avustralya’dan Meksika’ya (salsa roja denir) ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar tüm dünyada popülerdir.

Kolay Domates Sosu Tarifi

Kolay Domates Sosu İçin Gerekli Malzemeler

1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 soğan, doğranmış
2 diş sarımsak, ezilmiş
1 yemek kaşığı domates salçası
2 x 400g kutu doğranmış domates
1 tatlı kaşığı kuru kekik

Kolay Domates Sosu Nasıl Yapılır

Zeytinyağını büyük bir tencerede ısıtın, soğanları ekleyin ve yumuşayana kadar kısık ateşte pişirin. Sarımsak ve domates salçasını ekleyin. Birkaç dakika daha kavurduktan sonra doğranmış domatesleri ve kekiği ekleyin.  20 dakika pişirin, ardından soğumaya bırakın.

1 haftaya kadar buzdolabında sterilize edilmiş kavanozlarda saklayın veya bir kaba aktarın ve 2 aya kadar dondurun.