Provolone Peyniri (İtalya)

Provolone, kökenleri Güney İtalya’da bulunan inek sütünden yapılan bir İtalyan peyniridir. Bugün, Provolone’un ana üretimi Po vadisi bölgesinde, özellikle Lombardiya ve Veneto’da gerçekleşmektedir. Hem Provolone Valpadana hem de Provolone del Monaco, peynirin yüksek kaliteyi garanti etmek için belirli yöntemler kullanılarak sıkı denetim altında üretilmesini sağlamak için Avrupa Birliği tarafından DOP atamasına sahiptir.

Provolone peyniri de iki formda sınıflandırılır: 2-3 aylık Provolone Dolce, soluk sarıdan beyaza bir renge ve tatlı bir tada sahiptir. Diğeri, Provolone Piccante, dört aydan daha eski ve daha keskin bir tada sahip. Güney Amerika’da Provoleta adlı benzer bir peynir ızgara etle yenir. Amerika’da üretilen Provolone, Dolce çeşidine benzer. Provolone’un lezzetleri, yapıldığı yere göre büyük ölçüde değişir. Çoğunlukla, dokuda yarı serttir ve inek sütünden yapılır.

Provolone yüksek miktarda kalsiyum ve protein içerir, ancak diğer yandan sodyumda da yüksektir. Peynir, tam gövdeli ve yıllanmış kırmızı şaraplarla birlikte iyi gider. Acı chutney, ev yapımı ekmek ve gözleme ile servis edilebilir.