Bruschetta (İtalya)

Bruschetta (okunuşu: brusketta), günümüzde dünya çapında popüler olan geleneksel bir İtalyan yemeğidir. En basit haliyle fettunta olarak bilinen bu klasik başlangıç, sarımsakla ovulmuş, sızma zeytinyağı gezdirilmiş ve ızgara yapılmış bir dilim ekmekten oluşur.

İtalyan mutfağının önde gelen otoritelerinden biri olan Marcella Hazan‘a göre, bruschetta’nın tarihi eski Roma’ya kadar uzanıyor, yemeğin adı eski Latince “kömür üzerinde kızartma” anlamına gel bruscare’den geliyor.

Bir zamanlar İtalyan çiftçilerin ve zeytin toplayıcılarının basit atıştırmalıkları olan çok yönlü bruschetta, İtalyan mutfağının sunduğu en lezzetli antipastilerden (iştah açıcı meze çeşitleri) biri haline geldi. Günümüzde bruschetta, neredeyse sonsuz çeşitte bulunur. Dolmalık biber, mantar, patlıcan, incir, scamorza peyniri, mozzarella, ançuez, prosciutto veya çeşitli salam türleri ile doldurulur.

Yemeğin pek bir özelliği yokmuş gibi görünse de mükemmel bir bruschetta’nın sırrı basitliğindedir….

Bruschetta Tarifi

Bruschetta İçin Gerekli Malzemeler

Domates
4 yemek kaşığı. sızma zeytinyağı
2 diş sarımsak, ince dilimlenmiş
4 büyük domates, doğranmış
1/4 bardak ince dilimlenmiş fesleğen
2 yemek kaşığı balzamik sirke
1 çay kaşığı. koşer tuzu
Bir tutam öğütülmüş kırmızı pul biber

Ekmek
1 büyük baget, yanlamasına yarım cm kalınlığında dilimlenmiş
Sızma zeytinyağı
2 diş sarımsak

Bruschetta Nasıl Yapılır

Domatesler: Orta-düşük ısıda orta tavada, yağı ısıtın. Sarımsak ekleyin ve hafifçe altın rengi olana kadar 2 ila 4 dakika pişirin, ardından ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Büyük bir kapta domates, fesleğen, sirke, tuz ve kırmızı pul biberi karıştırın. Tavadan sarımsak ve yağı ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. En az 30 dakika marine edin.

Ekmek: Fırını önceden 200°’ye ısıtın. Ekmeğin her iki tarafını hafifçe yağlayın ve büyük fırın tepsisine yerleştirin. Ekmeği altın rengi olana kadar, 10 ila 15 dakika çevirerek kızartın. Ekmeği 5 dakika soğumaya bırakın, ardından yarım diş sarımsakla ekmeğin üstlerini ovalayın.

Servis yapmadan hemen önce ekmeğin üzerine domatesleri koyun.

Bruschetta Çeşitleri

Bruschetta al pomodoro, sarımsakla ovulmuş ve ince doğranmış domateslerle kaplanmış dilimlenmiş, kızarmış ekmeklerden oluşan popüler bir İtalyan başlangıç yemeğidir. Çok sayıda varyasyon olmasına rağmen, genellikle yüksek kaliteli zeytinyağı, bir tutam deniz tuzu ve taze fesleğen yaprakları ile tamamlanır.

Bruschetta alla romana, Roma kökenli geleneksel bir İtalyan bruschetta çeşididir. Çeşitleri olmakla birlikte klasik haliyle ekmek, çeri domates, sarımsak, zeytinyağı, kapari, tuz ve biber karışımı ile yapılır. Kapariler suda yıkanır ve iri doğranır.

Bruschetta alla marinara, geleneksel bir İtalyan mezesidir ve bir tür bruschetta’dır. Genellikle ekmek dilimleri, domates, fesleğen, sarımsak, soğan, zeytinyağı, sardalye, tuz ve biber karışımı ile yapılır. Ekmek dilimleri ızgarada kızartılır, sarımsakla ovulur ve üzerine biraz tuz ile zeytinyağında çevrilmiş soğan dilimleri ve çeri domates karışımı ile kaplanır.