Onigiri Nedir, Onigiri Nasıl Yapılır (Japonya)

Nemli, çiğnenebilir ve doyurucu onigiri veya omusubi, Japon pirinç toplarıdır ve tonjiki olarak bilindikleri ve The Tale of Genji’nin yazarı Lady Murasaki’nin günlüğünde bu şekilde kaydedildikleri 11. yüzyıldan beri favori bir piknik yemeğidir.

Bununla birlikte, yemeğin kökenleri, Leydi Murasaki’nin zamanından çok daha eskidir. Nara döneminde, yemek çubuklarının popüler hale gelmesinden önce pirinç, kolayca alınıp tüketilmesi için küçük toplar halinde yuvarlanırdı. Tipik olarak, onigiri nori deniz yosunu ile sarılır, ancak bu uygulama 16. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmıştır.

Onigiri, ister tek başına ister bir bento kutusunun parçası olarak tüketilsin, yapımı için herhangi bir alet gerektirmeyen mükemmel bir Japon atıştırmalığıdır. Basitçe söylemek gerekirse, onigiri tipik olarak somon, katsuobushi (kurutulmuş, fermente edilmiş ve tütsülenmiş ton balığı), umeboshi (ekşi Japon eriği) ve tsukudani’den (küçük deniz ürünleri, et veya soya sosu ve mirin içinde pişirilmiş deniz yosunu) oluşur. Ancak, onigiri’nin sıcak olarak doldurulması gerekir. Ayrıca, suşi örneğinden farklı olarak, onigiri pirinci, elle şekillendirilen, tipik olarak top veya üçgen şeklinde olan kısa taneli Japon pirincidir. Onigiriler toplanıp doldurulduktan sonra genellikle nori ile sarılır, ancak ızgara olmaları durumunda (yaki onigiri) sarılmazlar, soya sosu veya beyaz miso ile fırçalanırlar.

Dolgu, somon, umeboshi, ızgara veya salamura mantar veya çeşitli sebzeleri içerebilir. Bugün, onigiri genellikle evde yapılır ve Japonya’nın her yerinde satılır.

Onigiri Tarifi

Onigiri İçin Gerekli Malzemeler / 4 Adet

1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı (240 ml) su
1 su bardağı (200 gr) sıcak pişmiş pirinç
4 çay kaşığı pişmiş kuşbaşı taze somon veya kuşbaşı konserve somon
2 yaprak yakinori,

Onigiri Nasıl Yapılır

Bir bardak suda tuzu eritin.

Ellerinizi tuzlu suyla ıslatın, ardından 1/4 su bardağı (50 gr) pirinç alın ve kalın bir üçgen haline getirin.

Parmağınızla üçgenin ortasına küçük bir girinti yapın ve içine bir çay kaşığı somon koyun ve ıslak elinizle pirinci kapatın.

Şimdi bu şekilde üç tane daha onigiri yapın.

Ellerinizi kurulayın ve her bir onigiriyi nori ile sarın, böylece üçgenin bir noktası dışarı bakar.

İpuçları

Pirinç: Tercih edilen pirinç, kısa taneli Japon pirincidir. Bununla birlikte, suşi için pirincin aksine, onigiri pirinci eşit miktarda pirinç ve su pişirilerek yapılır. Ayrıca suya ve pirince tuz eklenebilir ama bu şart değildir. Pişirilmeden önce pirinç 3-4 kez yıkanmalı ve yaklaşık 30 dakika suda bekletilmelidir. Sade pirincin yanı sıra onigiri, kızarmış pirinç, filizlenmiş kahverengi pirinç veya baharatlarla karıştırılarak da yapılabilir. Ayrıca sebze, et, deniz ürünleri veya mantarlarla pişirilen ve tipik olarak soya sosu ve dashi ile tatlandırılan bir pirinç yemeği olan takikomi gohan ile yapılan onigiri bulmak da yaygındır.

Dolgu: Somon, katsuobushi (kurutulmuş, fermente edilmiş ve tütsülenmiş ton balığı), umeboshi (ekşi Japon eriği), tsukudani (soya sosu ve mirin içinde pişirilmiş küçük deniz ürünleri, et veya deniz yosunu) tipik geleneksel malzemelerdir. Yine de mayonezli ton balığı, mayonezli karides, çırpılmış yumurta, tavuk, tarako balık yumurtası ve mentaiko balık yumurtası da bu günlerde popüler dolgu seçenekleri.

Şekillendirme: Şekillendirmeye başladığınızda pirinç hala sıcak olmalıdır. Eller önce suya, sonra tuza batırılmalı, böylece pirinci şekillendirmek daha kolay olur. Tuz, daha basit bir işlem yapmak için suda da çözülebilir. Tipik olarak, onigiri bir üçgen şeklindedir, ancak bilye veya silindir şeklinde de olabilir.

Sargı: Genellikle, onigiri, nori yosunu ile sarılabilir, böylece pirincin bir kısmı görünürken, nori ıslatılarak kapatılır. İnce omletler sarma olarak da kullanılabilir, ancak onigiri furikake (Japon baharatı) ile kaplanabilir veya rendelenmiş yam ve susam tohumlarıyla kaplanabilir. Onigiri’yi farklı dolgularla yapıyorsanız, oniriginin üzerine biraz dolgu koymak akıllıca olur, böylece ne tür bir onigiri olduğunu anlarsınız.

Kızarmış Onigiri: Kızarmış veya ızgara onigiri yaparken beyaz miso veya soya sosuyla ıslatılmaları gerekir. Beyaz miso oldukça kolay yanabileceği için özellikle dikkatli olunmalıdır.