Pudina Paratha (Hindistan)

Pudina paratha, Kuzey Hindistan’dan gelen geleneksel bir yassı ekmektir. Bu paratha çeşidi nane ile tatlandırılmıştır, dolayısıyla pudina nane anlamına geldiği için adıdır. Mayasız ekmek, buğday unu, yağ veya ghee, tuz, su ve nane yapraklarının bir kombinasyonu ile yapılır.

Hazırlanıp şekillendirildikten sonra hamura, kavrulmuş nane yaprakları, kimyon tohumları ve rezene tohumlarından oluşan bir baharat karışımı serpilir. Ekmek, gevrek ve tamamen pişene kadar tandırda veya tavada pişirilir. Genellikle dal yemeklerine veya körilere eşlik etmek için sıcak veya ılık olarak servis edilir.

Pudina Paratha Tarifi

Pudina Paratha İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı tam buğday unu
1/2 su bardağı ince doğranmış taze nane yaprakları
1 yeşil biber, ince doğranmış
1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil
1/2 çay kaşığı köri tozu
1/2 çay kaşığı kimyon
1/2 çay kaşığı kırmızı biber (isteğe bağlı)
1 yemek kaşığı yoğurt
Tuz
Sıvı yağ (pişirmek için)

Pudina Paratha Nasıl Yapılır

Geniş bir kaseye tam buğday ununu ekleyin. Üzerine ince doğranmış nane yaprakları, yeşil biber, rendelenmiş zencefil, köri tozu, kimyon ve isteğe bağlı olarak kırmızı biberi ekleyin. Tuzunu da ekleyin.

Tüm malzemeleri iyice karıştırarak hamuru oluşturun. Gerekirse biraz su veya yoğurt ekleyerek yumuşak bir hamur elde edebilirsiniz. Hamuru yaklaşık 10 dakika boyunca yoğurun ve dinlendirmek için bir kenara koyun.

Dinlenen hamuru 8 eşit parçaya bölün ve her parçayı yuvarlayın.

Bir parça hamuru unlanmış bir yüzeyde açın ve yuvarlak bir şekil verin. Daha sonra hamurun ortasına bir miktar nane karışımından koyun.

Kenarları toplayarak hamuru kapatın ve düzleştirin. Eğer gerekirse un kullanarak yapışmasını önleyin.

Düzleştirdiğiniz hamuru yuvarlak bir şekilde ince bir paratha haline getirin.

Isıtılmış bir tavada yağ ekleyin ve parathayı yerleştirin. Her iki tarafını da hafifçe yağda kızartın ve altın rengi olana kadar pişirin. İsteğe bağlı olarak üzerine biraz sıvı yağ gezdirebilirsiniz.

Tüm hamur bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın ve Pudina Parathaları sıcak servis yapın.

Bu parathaları taze olarak servis edebilir ve yanında taze yoğurt, chutney veya Hindistan’ın diğer lezzetleriyle birlikte keyifle tüketebilirsiniz