Baba Ghanoush (Lübnan)

Baba ghanoush (babagannuş), çoğunlukla Lübnan ile ilişkilendirilen bir Orta Doğu yemeğidir ve közlenmiş ve püre haline getirilmiş patlıcan, sarımsak, zeytinyağı, limon suyu ve tahin ile ara sıra nane, soğan ve çeşitli baharatlardan oluşur. Patlıcan geleneksel olarak fırınlanır veya kabuğu soyulmadan önce açık ateşte pişirilir, böylece etli kısmı yumuşak ve isli bir tada sahip olur. Bölgesel mutfağın tipik bir mezesidir, genellikle ana yemeğin yanında servis edilir.

Bābā, baba anlamına gelen Arapça bir kelimedir ve aynı zamanda bir sevgi terimidir, ġannūj ise kişisel bir isim olabilir. Kelime kombinasyonu aynı zamanda şımarık/şımartılmış baba veya şımarık yaşlı baba olarak da yorumlanır. Bābā kelimesinin patlıcanı mı, yoksa yemeğin tadını çıkaran bir kişiyi mi işaret ettiği belli değildir.

Yemeğin Doğu Arap mutfağı versiyonları, kişniş ve kimyonla baharatlandırıldığı için Levant mutfağınınkilerden biraz farklıdır; bu versiyonlar daha az baharatlanır ve ince kıyılmış maydanoz veya kişniş yaprakları ile süslenir.

Etiyopya’da bu yemek genellikle blagadoush olarak bilinir.

Ermenistan’da yemek mutabal olarak bilinir. Ermeni mutabalının temel malzemeleri patlıcan, tahin, sarımsak, limon ve soğandır ve genellikle kimyon eklenir.

Bir İsrail çeşidi olan salat hatzilim, mayonez, tuz, limon ve doğranmış kızarmış soğan ile karıştırılmış kızarmış veya ızgara patlıcanlarla yapılır. Servis edilirken üzerine zeytinyağı serpilir.

Babagannuş Tarifi

Babagannuş İçin Gerekli Malzemeler

2 büyük patlıcan
2 diş sarımsak, ezilmiş
2 yemek kaşığı tahin
1 limonun suyu
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı doğranmış maydanoz (isteğe bağlı)
1 yemek kaşığı nar taneleri (isteğe bağlı)

Babagannuş Nasıl Yapılır

Patlıcanları, bir çatal yardımıyla her yerinden birkaç kez delin ve 200°C’de önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika veya patlıcanlar yumuşayana kadar pişirin. Alternatif olarak, patlıcanları bir gaz ocağının üzerinde veya barbeküde közleyebilirsiniz.

Patlıcanlar piştikten sonra, soğuması için bir kenara koyun. Soğuduktan sonra, patlıcanların kabuklarını soyun ve etli kısımlarını bir kabın içine alın.

Patlıcanı, sarımsak, tahin, limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiber ile birlikte bir mutfak robotuna veya blendera koyun ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın.

Karışımı bir servis tabağına alın ve üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirin. İsteğe bağlı olarak doğranmış maydanoz ve nar taneleri ile süsleyin.

Baba Ghanoush’unuzu, yanında lavaş ekmek veya çıtır ekmek çubukları ile servis yapın.