Baba Ghanoush (Lübnan)

Baba ghanoush (babagannuş), çoğunlukla Lübnan ile ilişkilendirilen bir Orta Doğu yemeğidir ve közlenmiş ve püre haline getirilmiş patlıcan, sarımsak, zeytinyağı, limon suyu ve tahin ile ara sıra nane, soğan ve çeşitli baharatlardan oluşur. Patlıcan geleneksel olarak fırınlanır veya kabuğu soyulmadan önce açık ateşte pişirilir, böylece etli kısmı yumuşak ve isli bir tada sahip olur. Bölgesel mutfağın tipik bir mezesidir, genellikle ana yemeğin yanında servis edilir.

Bābā, baba anlamına gelen Arapça bir kelimedir ve aynı zamanda bir sevgi terimidir, ġannūj ise kişisel bir isim olabilir. Kelime kombinasyonu aynı zamanda şımarık/şımartılmış baba veya şımarık yaşlı baba olarak da yorumlanır. Bābā kelimesinin patlıcanı mı, yoksa yemeğin tadını çıkaran bir kişiyi mi işaret ettiği belli değildir.

Yemeğin Doğu Arap mutfağı versiyonları, kişniş ve kimyonla baharatlandırıldığı için Levant mutfağınınkilerden biraz farklıdır; bu versiyonlar daha az baharatlanır ve ince kıyılmış maydanoz veya kişniş yaprakları ile süslenir.

Etiyopya’da bu yemek genellikle blagadoush olarak bilinir.

Ermenistan’da yemek mutabal olarak bilinir. Ermeni mutabalının temel malzemeleri patlıcan, tahin, sarımsak, limon ve soğandır ve genellikle kimyon eklenir.

Bir İsrail çeşidi olan salat hatzilim, mayonez, tuz, limon ve doğranmış kızarmış soğan ile karıştırılmış kızarmış veya ızgara patlıcanlarla yapılır. Servis edilirken üzerine zeytinyağı serpilir.

Babagannuş Tarifi

Babagannuş İçin Gerekli Malzemeler

2 orta boy patlıcan
40 ml sızma zeytinyağı
¼ çay kaşığı öğütülmüş kişniş
¼ çay kaşığı öğütülmüş kimyon
2 yemek kaşığı tahin
1 büyük limon, suyu sıkılmış
½ küçük demet maydanoz, ince kıyılmış
Servis için pide veya gözleme

Babagannuş Nasıl Yapılır

Izgarayı en yüksek ayarına getirin. Patlıcanları bir fırın tepsisine koyun ve 35-40 dakika veya tamamen yumuşayana, kararana ve kabarana kadar ızgara yapın. Bir kenara koyun ve tamamen soğumaya bırakın.

Patlıcanlarınız işlenecek kadar soğuyunca, kabuğu nazikçe soyun ve atın. Patlıcan, 30 ml yağ, kişniş, kimyon, tahin, limon ve maydanozun yarısı ile birlikte bir mutfak robotunun büyük kasesine aktarın. Kalın bir daldırma sos oluşturmak için eti üç veya dört kez baharatlayın ve karıştırın.

Sosu bir kaseye aktarın ve üzerine kalan yağı gezdirin, kalan maydanozu üzerine serpin ve sıcak gözleme veya pide ile servis yapın.