Zuppa Inglese (İtalya)

Adına rağmen, zuppa Inglese (İngiliz çorbası), alchemers likörüne batırılmış pandispanya ve pastacı kremasından oluşan orijinal bir İtalyan katmanlı tatlısıdır. Tatlı ilk olarak 16. yüzyılda Ferrara’da ikamet eden Este Dükleri için yapıldı.

Popüler bir teoriye göre, saray şefleri tarafından, Ferrara’dan bir diplomat İngiltere’ye yaptığı bir geziden döndükten sonra geleneksel bir İngiliz tatlısı olan trifle istediğinde icat edildi. Saray şefleri gerekli tüm malzemelere sahip olmadığı için sünger kek, pastacı kreması ve renk için alchermes* bitki likörü kullanarak kendi versiyonlarını yaptılar.

Zuppa Inglese, orijinal tarife dahil olmayan bir çikolata kreması tabakasıyla da yapılır. Günümüzde tatlı genellikle evde yapıldığı için pastanelerde ve kafelerde nadiren satılmaktadır. Zuppa Inglese’nin kahve, erik reçeli, badem ve şekerlenmiş meyveler gibi ilave malzemelerle çok sayıda modernize edilmiş versiyonu da vardır.

Popülaritesinin bir kanıtı olarak, İtalya’da zuppa Inglese adı verilen bir gelato (Roma dondurması) da vardır.

*Alchermes, nötr alkollü içeceklerin şeker, tarçın, karanfil, hindistan cevizi ve vanilya ve diğer şifalı otlar ve tatlandırıcı maddelerle karıştırılmasıyla hazırlanan bir tür İtalyan likörüdür.

Zuppa Inglese Tarifi

Zuppa Inglese İçin Gerekli Malzemeler

400 gr pandispanya veya kedi dili
1 litre süt
200 gr şeker
8 yumurta sarısı
100 gr şekersiz kakao
60 gram un veya 40 gram nişasta
1 limon
Alchermes

Zuppa Inglese Nasıl Yapılır

4 yumurta sarısını şeker ve unun yarısı ile karıştırın, limon kabuğu rendesi ile tatlandırılmış yarım litre sütü ekleyin ve her şeyi karıştırarak kaynatın. Şeker, un, süt, kalan yumurta ile bu sefer kakaolu muhallebi elde etmek için kakaoyu ekleyerek işlemi tekrarlayın. Bir kapta, alchermes ile ıslatılmış bir pandispanya tabakası oluşturun ve muhallebi ile kaplayın. Şimdi alchermes ile ıslatılmış ikinci bir pandispanya tabakası yapın ve ikinci krema olan kakao ile kaplayın. Tüm malzemeler bitene kadar devam edin. Servise sunulmadan önce elde ettiğiniz tatlı en az yarım gün buzdolabında bekletilmelidir.