Chouchin Yakitori (Japonya)

Chouchin, geleneksel bir Japon yakitori yemeğidir. Bu tür yakitori, şiş, ızgara ve yumurta sarısı eşliğinde tavuk eti parçalarından oluştuğu için çok nadir görülür. Chouchin yakitori yemenin iki yolu vardır, yumurta sarısı kırılır ve et içine batırılır ya da yumurta sarısı ağza yerleştirilir, dişlerle patlatılır ve ardından şişten et gelir.

Bu yakitoriyi yemek zor olduğu için birçok Japon hala denememiştir.

Chouchin Yakitori Tarifi

Chouchin Yakitori İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet tavuk yumurtalığı ve dölyatağı (bu parçaları bir Japon marketinde veya özel bir kasapta bulabilirsiniz)
4 adet bambu şişi
1/4 su bardağı soya sosu
1/4 su bardağı mirin (Japon tatlı pirinç şarabı)
2 yemek kaşığı sake
2 yemek kaşığı toz şeker
1 diş sarımsak, ezilmiş
1 parça taze zencefil, rendelenmiş

Chouchin Yakitori Nasıl Yapılır

Öncelikle tavuk yumurtalığı ve dölyatağını soğuk suda yıkayın ve fazla suyunu süzün.

Bambu şişleri suya batırın ve 15 dakika bekletin (böylece ızgarada yanmazlar).

Bir sos tenceresinde soya sosu, mirin, sake, şeker, ezilmiş sarımsak ve rendelenmiş zencefil karışımını kaynatın. Kaynayınca, ısıyı düşürün ve sos kalınlaşıncaya kadar yaklaşık 10-15 dakika pişirin.

Tavuk yumurtalığı ve dölyatağını bambu şişlere geçirin.

Izgarayı orta yükseklikte ısıya ayarlayın. Tavuk şişlerini ızgaranın üzerine yerleştirin ve her iki tarafı da hafifçe kızarıncaya kadar 2-3 dakika boyunca pişirin.

Tavuk şişlerini soya sosu karışımına batırın ve her iki tarafını sosla kaplayın. Daha sonra ızgaraya geri koyun ve her iki tarafını da karamelize olana kadar yaklaşık 2-3 dakika daha pişirin.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın, her seferinde tavuk şişlerini sosla kaplayın ve ızgarada pişirin, ta ki tavuk tamamen pişene ve sos iyice karamelize olana kadar.

Servis tabağına alın ve sıcak servis yapın.

Not: Bu tür etler genellikle spesifik et pazarlarında veya Asya marketlerinde bulunur. Yumurtalık ve dölyatağı bulamıyorsanız, tavuk karaciğeri veya diğer iç organları da kullanabilirsiniz.