Tamal – Tamales (Meksika)

Tamal, geçmişi Azteklere dayanan, içi tuzlu veya tatlı olabilen, buğulanmış ve mısır kabuğu, yaprağı veya muz yaprağına sarılmış mısır lapası hamurundan oluşan bir Meksika yemeğidir. Tamales’e geleneksel olarak bir sofra içeceği olan atole eşlik eder.

Meksika yemeklerinin çeşitli soslar ve salsalarla servis edilmesi yaygın olsa da, tamales istisnadır, çünkü bunlar genellikle herhangi bir sos olmadan sade ve basit bir şekilde yenilir, ancak kesin bir kural yoktur. Tamales’in ilk kayıtlarından biri, İspanyollara, onları fasulye, et ve chili ile yapan Aztekler tarafından yemeğin servis edildiği 1550’lere kadar uzanıyor.

Bugün, dolgular fasulyeden tavuk, balık, domuz eti, katı pişmiş yumurta, kabak çekirdeği veya balkabağına kadar her şey olabilir. Tamales rojo (kırmızı tamales), kırmızı biber sosunda sığır veya domuz eti gibi kıyılmış etlerle doldurulur. Tamales verde (yeşil tamales) aynı ete ve ekşi, yeşil tomatillolardan yapılan farklı bir sosa sahiptir. Tatlı çeşidi olan Tamales dulce, kuru üzüm veya çilek gibi kuru meyvelerle doldurulur.

Sıcak ve lezzetli tamales bölgeye göre değişir. Culiacan ve Sinaloa’da onları tatlı kahverengi fasulye, ananas ve mısırla severler. Oaxaca’da tamalese, siyah mole adı verilen bölgesel bir sos gezdirilir ve Yucatan’da tavuk, domates ve achiote’den oluşan bir dolgulu çeşitlilik vardır.

Çeşitliliği ne olursa olsun, renkli Meksika mutfağı ve kültüründe tamales özel bir yere sahiptir.

Tamales Çeşitleri

Nacatamal

Nacatamal, tavuk veya domuz eti ile doldurulan, daha sonra muz yapraklarına sarılan ve buharda pişirilen mısır hamuruyla yapılan geleneksel bir Nikaragua tamale türüdür. Bu iştah açıcı yemek genellikle dolmalık biber, sarımsak, patates, pirinç, acı portakal, soğan, nane ve kırmızı biber gibi malzemeleri de içerir.

Tamalito, tamales’in Peru versiyonudur. Tamales‘ten daha küçük ve daha kurudurlar, ancak her ikisi de benzer şekilde hazırlanır. Yeşil mısır önce domuz yağı ile birleştirilir ve daha sonra karışım kıyma ile doldurulur ve bir ip ile bağlanmadan önce mısır yapraklarına sarılır ve bir tencerede buharda pişirilir.

Tamal de pollo, genellikle kıyılmış tavukla doldurulmuş El Salvador tamale çeşididir. Tavuk patates, nohut ve zeytin ile haşlanır. Kombinasyon mısır lapası ile karıştırılır ve daha sonra muz yapraklarına sarılır ve kaynatılır veya buharda pişirilir.

Bu çeşit tamales El Salvador’dan geliyor, ancak Honduras’ta da popüler. Tamales pisques, kızartılmış fasulye ile karıştırılmış terbiyeli mısır lapası ile yapılır ve kombinasyon daha sonra muz yapraklarına düzgünce sarılır. Tamales daha sonra buharda pişirilir ve yemek biraz soğuduktan sonra tüketime hazırdır.

Tamales Tolimenses

Tamales tolimenses, adını Tolima bölgesinden alan bir Kolombiya yemeğidir. Bu tamale çeşidi mısır lapası, bezelye, havuç, patates, tavuk, domuz eti, pirinç ve baharatlarla yapılır. Her şey muz yapraklarına özenle sarılır ve tamales daha sonra yavaşça kaynatılır.

Paches

Tamales genellikle mısır hamuruyla yapılsa da, paches adı verilen Guatemala versiyonu, aciote tozu, yenibahar ve domuz yağı gibi isteğe bağlı bileşenlerin yanı sıra patates püresi kullanır. Bu tamales tipik olarak domates, yeşil soğan, sarımsak, dolmalık biber ve kırmızı biber kombinasyonu ile doldurulur.

Tamalitos de chipilín, Meksika’ya özgü chipilín adlı yeşil yapraklı bir sebze ile yapılan bir Guatemala tamale çeşididir. Bu çeşit et içermez, sadece mısır unu, margarin, su ve tuzun bir kombinasyonuna sarılmış, daha sonra tekrar mısır kabuğuna sarılmış ve buharda pişirilmiş chipilin yapraklarıdır.

Tamales Salteños, Arjantin’deki Salta kasabasından gelmektedir, dolayısıyla adını da buradan almakyadır. Chalas adı verilen taze mısır kabuğu, haşlanmış kuzu veya domuz kafasından elde edilen lezzetli bir mısır unu ve kıyılmış et karışımıyla doldurulur. Bu tamales genellikle soğan, yenibahar ve ají biber ilavesiyle zenginleştirilir.

Tamales de Elote

Tamales de elote, taze elote mısırıyla yapılan basit bir Meksika yemeğidir. Buharda pişirilmiş elote tamales genellikle bir yemeğin nişastalı bir parçası olarak yan tarafta sıcak olarak servis edilir ve ilave lezzet için üzerlerine biraz süt veya krema dökülmesi önerilir. Kıyılmış biber, rendelenmiş peynir, kuru üzüm veya tarçın eklenmiş tuzlu veya tatlı versiyonlarda servis edilebilirler.