Carnitas (Meksika)

Meksika’nın Michoacán eyaletinden gelen carnitas, domuz etinden yapılan, tamamen yumuşayana ve sulu olana kadar uzun süre kendi yağında kızartılmış, kavrulmuş veya yavaş pişirilmiş lezzetli bir yemektir.

Isı daha sonra etin dışı çıtır çıtır olana ve parçalanabilene kadar açılır. Küçük et anlamına gelen carnitas, genellikle salsa sos, fasulye, guacamole, misket limonu veya taze sebzeler eşliğinde tortilla ile servis edilir. Michoacán’da karnaval, sokak tezgahlarından lüks restoranlara kadar her yerde bulunur, ancak yemek daha çok Noel, yıldönümleri veya doğum günleri gibi özel günler için yapılır.

Carnitas Tarifi

Carnitas İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 kg domuz omuz eti
1 büyük soğan, dörde bölünmüş
4 diş sarımsak
1 adet portakal, dörde bölünmüş
2 yaprak defne
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı oregano
Tuz ve karabiber
Su
2 yemek kaşığı bitkisel yağ

Carnitas Nasıl Yapılır

Domuz etini büyük parçalara bölün ve tuz ve karabiberle iyice ovalayın.

Büyük bir tencereye domuz etini, soğanı, sarımsağı, portakalı, defne yapraklarını, kimyonu ve oreganoyu ekleyin. Malzemeleri su ile kaplayın.

Tencereyi orta-yüksek ateşte kaynatın. Ardından ateşi düşürün ve kapaklı bir şekilde yaklaşık 2-3 saat boyunca yavaşça pişirin. Etin kolayca parçalanabilecek kadar yumuşak olması gerekiyor.

Et iyice piştikten sonra, tencereyi ocaktan alın ve eti bir çatal yardımıyla parçalara ayırın.

Büyük bir tavada bitkisel yağı ısıtın. Parçalara ayrılan eti tavaya ekleyin ve her iki tarafını da kızartın. Bu, carnitas’ın kıtır bir doku kazanmasını sağlar.

Kızartılan carnitas’ı tortilla ekmeklerine yerleştirin ve istediğiniz ek malzemelerle (örneğin, guacamole, salsa, doğranmış soğan, doğranmış kişniş, lime dilimleri vb.) servis yapın.