Gyūdon (Japonya)

Gyūdon, Japonya’daki en popüler ve ucuz fast food yemeklerinden biridir. Adı tam anlamıyla sığır eti kasesine çevrilebilir. Yemek, bir kase pirinç üzerinde servis edilen sığır eti ve soğandan oluşur. Sığır eti ve soğan, yemeğe tuzlu-tatlı bir tat katan mirin, şeker, sake ve soya sosu kombinasyonunda pişirilir.

Gyūdon-ya olarak bilinen restoranlarda, masada genellikle kırmızı zencefil ve kırmızı biber turşusu bulunur, böylece herkes kendi yemeğini kişisel tercihlerine göre baharatlayabilir. Restoranlar genellikle, bütçeyle yemek yiyen çok sayıda aç öğrenci tarafından ziyaret edilir ve bu restoranlardan bazıları günün 24 saati açıktır.

Çırpılmış bir çiğ yumurta bazen yemeğin içine karıştırılır, doğranmış yeşil soğan ise yaygın bir garnitür. Miso çorbası, salatalar veya kimchi, gyūdon’a eşlik eden normal garnitürlerdir. Gyūdon’un ilk versiyonunun, ince dilimlenmiş sığır etinin bir tencerede sebzelerle pişirildiği gyūnabe adı verilen eski bir yemekten kaynaklandığı söylenir.

Gyūdon’un ilk popüler versiyonu 1862’de Kantō bölgesinde ortaya çıktı ve bugüne kadar ucuz, ancak besleyici ve lezzetli bir yemek olarak kaldı.