Gyūdon (Japonya)

Gyūdon, Japonya’daki en popüler ve ucuz fast food yemeklerinden biridir. Adı tam anlamıyla sığır eti kasesine çevrilebilir. Yemek, bir kase pirinç üzerinde servis edilen sığır eti ve soğandan oluşur. Sığır eti ve soğan, yemeğe tuzlu-tatlı bir tat katan mirin, şeker, sake ve soya sosu kombinasyonunda pişirilir.

Gyūdon-ya olarak bilinen restoranlarda, masada genellikle kırmızı zencefil ve kırmızı biber turşusu bulunur, böylece herkes kendi yemeğini kişisel tercihlerine göre baharatlayabilir. Restoranlar genellikle, bütçeyle yemek yiyen çok sayıda aç öğrenci tarafından ziyaret edilir ve bu restoranlardan bazıları günün 24 saati açıktır.

Çırpılmış bir çiğ yumurta bazen yemeğin içine karıştırılır, doğranmış yeşil soğan ise yaygın bir garnitür. Miso çorbası, salatalar veya kimchi, gyūdon’a eşlik eden normal garnitürlerdir. Gyūdon’un ilk versiyonunun, ince dilimlenmiş sığır etinin bir tencerede sebzelerle pişirildiği gyūnabe adı verilen eski bir yemekten kaynaklandığı söylenir.

Gyūdon’un ilk popüler versiyonu 1862’de Kantō bölgesinde ortaya çıktı ve bugüne kadar ucuz, ancak besleyici ve lezzetli bir yemek olarak kaldı.

Gyūdon Tarifi

Gyūdon İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram ince dilimlenmiş sığır eti
1 büyük soğan, ince dilimlenmiş
4 su bardağı su
4 yemek kaşığı soya sosu
3 yemek kaşığı sake
2 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı hondashi (Japon balık bulyonu, alternatif olarak tavuk bulyonu da kullanılabilir)
4 porsiyon pişmiş beyaz pirinç
4 adet yumurta (isteğe bağlı)
Taze soğan veya beni shoga (Japon pickled ginger), servis için

Gyūdon Nasıl Yapılır

Büyük bir tavada soğanı su, soya sosu, sake, şeker ve hondashi ile beraber orta ateşte pişirin. Soğanlar yumuşayana kadar karıştırın.

Sığır etini ekleyin ve et tamamen pişene kadar karıştırın.

Eğer yumurta kullanıyorsanız, şimdi her birini dikkatlice tavaya kırın. Yumurtaları hafifçe karıştırın ve beyazları katılaşana kadar pişirin. Yumurtaların tamamen pişmesini istemiyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

Beyaz pirinci 4 kaseye bölün ve her kasenin üzerine sığır eti ve soğan karışımından paylaştırın.

Gyūdon’u taze soğan veya beni shoga ile süsleyerek servis yapın.

Gyūdon genellikle miso çorbası ve turşu ile birlikte servis edilir.