Pierogi (Polonya)

Bu doldurulmuş hamur işi, isimlerini turta anlamına gelen Rusça kelimeden türetmiştir: pirog. Bu eski köylü yemeği, Polonya’nın en sevilen yemeklerinden biri haline geldi. Her ailenin kendi pierogi dolgusu versiyonu vardır ve kullanılabilecek malzemeler yalnızca şefin hayal gücü ile sınırlıdır.

Pierogi tatlı, tuzlu veya baharatlı olabilir ve en yaygın dolgular peynir, soğan, kıyma, mantar, patates ve lahana turşusunu içerir. Tatlı versiyonlar genellikle çilek veya yaban mersini gibi çeşitli meyveleri içerir. Geleneksel olarak, bu mantı geleneksel Polonya Noel Arifesi akşam yemeğinde 12. course olarak servis edilir.

Tüm öğün etsiz olması gerektiğinden, dolgu genellikle mantar, lahana ve lahana turşusundan oluşur. Pierogi 13. yüzyıldan beri yapılmış olmasına rağmen, ilk olarak nerede yaratıldıkları bilinmiyor, Polonyalılar, Romenler, Ruslar, Ukraynalılar, Litvanyalılar ve Slovaklar, pierogi’nin mucitleri olarak kabul edilmeleri gerektiğini iddia ediyorlar.

Diğerleri, Tatarlar tarafından Batı’ya getirildiğini iddia ediyor ve bazıları orijinal pierogi’nin Çin’den geldiğini ve İtalya üzerinden Avrupa’ya ulaştığını söylüyor. Tüm bu belirsizliğe rağmen, bir gerçek tartışılmazdır, pierogi kelimesinin ilk yazılı kaydı 17. yüzyılın ikinci yarısına aittir.

Bugün, pierogi ülke genelinde son derece popülerdir ve Polonya sokak köşelerinde çok sayıda pierogarnia lokantasında bulunabilir. Polonya ayrıca her yıl 8 Ekim’de Ulusal Pierogi Günü’nü kutlarken, Krakov şehri 17 Ağustos’ta düzenlenen kendi yıllık Pierogi Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.