Döner (Türkiye)

Döner kebap, dikey bir şişte kıyılmış ızgara et parçalarından oluşan, dünya çapında bilinen bir lezzettir. Et tipik olarak taze otlar ve baharatlarla terbiyelenir. Dönerde kullanılan et önceleri sadece kuzu etiyken, bugün İstanbul’da kuzu ve dana etinin karışımıyla, bazen de sadece dana etiyle ya da tavuk etiyle hazırlanan dönerler var.

Döner, 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nda icat edildi ve Arap shawarması, Yunan gyrosu, Kanada donairi ve Meksika al pastoru gibi benzer yemeklere ilham verdi. Döner kebap anlamına gelen sandviç formlu döner kebap, 1970’lerin başında Berlin’de ortaya çıktı. Kadir Nurman’ın, malzemelerin bir tabakta servis edildiği zamandan farklı olarak, kesilmiş et parçalarını bir yassı ekmek içine yerleştiren ve domates, marul, soğan, salatalık gibi sebzelerle ve bir iki sosla servis eden ilk kişi olduğuna inanılmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda, en azından 17. yüzyıla kadar, cağ kebabına benzer şekilde, yatay bir et lokantasında, baharatlı dilimlenmiş et pişirilirdi. Dikey et lokantası en geç 19. yüzyılın ortalarında tanıtıldı. Günümüz Türkiye’sindeki Bursa şehri, genellikle dikey olarak kızartılmış döner kebabın doğum yeri olarak kabul edilir. Yavuz İskenderoğlu’na göre, dedesi İskender Efendi 1850’lerde Bursa’da çocukken kuzuyu babasının lokantasında yatay yerine dikey olarak kızartma fikrini ortaya attı, başarılı oldu ve birkaç yıl sonra döner kebap olarak tanındı.

Sandviç şeklinde “fast food” olarak sunulan döner ve türevleri, 20. yüzyılın ortalarından sonlarına kadar dünya çapında öne çıktı. Londra’daki ilk döner dükkanı 1966’da açıldı ve 1970’lerin sonlarında taşra şehirlerinde tanıdık bir manzaraydı, gyroslar 1971’de Yunanistan ve New York’ta zaten popülerdi. Bir Yunan-Kanada varyasyonu olan donair 1972’de tanıtıldı ve sonunda Halifax’ın resmi yemeği haline geldi ve tüm ülkeye yayıldı. 1960’lara gelindiğinde, Meksika’daki taco al pastor shawarma’dan evrimleşmişti.

Almanya’da döner kebap 1970’lerin başında Berlin’deki Türk işçiler tarafından popüler hale getirildi. Yemek, orijinal biçiminden burada gelişti ve bol miktarda salata, sebze ve sos içeren, uygun fiyatlarla büyük porsiyonlarda satılan ve yakında Almanya’da en çok satan fast food ve sokak yemeklerinden biri haline gelecek olan kendine özgü bir sandviç tarzına dönüştü. Avrupa’nın büyük bir bölümünde ve dünya çapında popüler oldu.

Döner kebabın Türk çeşitlerinin birçoğunun yanı sıra, Ermenistan, Vietnam, Avusturya, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde çok sayıda başka bölgesel varyasyonlar da vardır.

Ev Yapımı Döner Tarifi

Ev Yapımı Döner İçin Gerekli Malzemeler

1 çay kaşığı kolza yağı
400 gr yağsız kuzu kıyma (%5 yağ)
2 diş sarımsak, ezilmiş
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı öğütülmüş kişniş
½ çay kaşığı soğan tozu
½ çay kaşığı füme kırmızı biber
½ çay kaşığı deniz tuzu
½ çay kaşığı taze çekilmiş karabiber

Servis
4 pide (ya da lavaş)
½ marul, ince doğranmış
¼ kırmızı lahana, ince doğranmış
½ kırmızı soğan, ince dilimlenmiş
1 kırmızı biber, dilimlenmiş
2 yemek kaşığı biber sosu
4 yemek kaşığı az yağlı sade yoğurt (isteğe bağlı)
2 yemek kaşığı turşu biber (isteğe bağlı)

Ev Yapımı Döner Nasıl Yapılır

Fırını 180 C Fan/Gaz’a önceden ısıtın. Yağı, 1 kg’lık ekmek kalıbının üzerine fırçalayın.

Kıymayı geniş bir kaseye alın, sarımsağı ve baharatları ekleyin ve pürüzsüz olana kadar elinizle karıştırın. Ekmek kalıbına bastırın ve 20 dakika pişirin. İşlenecek kadar soğuyuncaya kadar bir kenara koyun.

Bu sırada pideleri 5 dakika fırında ısıtın.

Eti kalıptan çıkarın ve kebabı uzunlamasına ince şeritler halinde dilimleyin. Bir cep oluşturmak için her pideyi açın ve salata malzemelerini ve eti içine koyun. Biber sosunu, yoğurdu ve turşu biberleri ekleyin.