Okoshi (Japonya)

Genellikle sadece okoshi olarak adlandırılan Kaminari-okoshi, popüler bir Japon şekerlemesidir. Okoshi’deki ana bileşen, pirinç tanelerinin patlayana kadar kavrulmasıyla oluşturulan genişletilmiş pirinçtir. Pirinci bir arada tutmak için şeker ve tereyağı veya mısır şurubu karışımı kullanılır ve ek bileşenler eklendikten sonra karışım tepsilerde şekillendirilir veya preslenir, kurumaya bırakılır, ardından kare şeklinde kesilir.

Bu çıtır Japon tatlısı ilk olarak Japonya’da Edo döneminin ortalarında ortaya çıktı ve öncelikle Tokyo’nun semtlerinden biri olan Asakusa’daki Budist tapınaklarının çevresindeki sokak satıcıları tarafından satıldı. Başlangıçta, okoshi’yi zenginleştirmek için yerfıstığı eklendi, ancak modern versiyonlar, diğer fındık, kuru meyve, çikolata veya susam tohumlarının yanı sıra matcha yeşil çay veya karamel gibi diğer egzotik ve ilginç tatları da içerir.

Çoğu okoshi günümüzde fabrikada üretilmekte, bir dizi olağandışı tat ve renk kombinasyonunda yaratılmakta ve dekoratif, renkli kutularda satılmaktadır. Asakusa bölgesinde, bu gevrek atıştırmayı hazırlayan ve tüm prosedürü gösteren geleneksel sokak satıcıları hala var.

Okoshi hala Asakusa bölgesinin en ünlü mirasıdır.