Tikka (Hindistan)

Hint tikka, daha küçük parçalar halinde kesilmiş ve yoğurt ve zerdeçal, kimyon, kişniş, kırmızı biber, kırmızı biber, sarımsak ve zencefil gibi geleneksel Hint baharatlarıyla marine edilmiş, genellikle tavuk olan kemiksiz etten oluşan bir yemektir. Et, geleneksel silindirik kil fırın olan bir tandırda kömür üzerinde kızartılır. Etin yumuşak ve sulu kalması için tekrar tekrar yağ veya tereyağı ile fırçalanır.

Hint tikkasının bilinmeyen bir kökeni vardır, ancak Hindistan’da 5000 yıldan fazla bir süredir kullanılan tandır fırınının keşfinden bu yana var olan eski bir yemek olduğuna inanılmaktadır. Efsane, Babür hanedanının kurucusu imparator Babür’ün Pencap şeflerinden geleneksel tandoori chicken‘ı kemiksiz servis etmelerini istediğini ve bunun da şimdi ünlü chicken tikka’nın yaratılmasına yol açtığını söylüyor.

Chicken tikka Pakistan ve Afganistan’da popüler bir yemektir. Koyun eti ve kuzu eti çeşitleri bazen bulunabilir, ancak tavuk hala en popüler malzemedir. Geleneksel chicken tikka, Birleşik Krallık kökenli bir yemek çeşidi olan chicken tikka masala ile karıştırılmamalıdır.

Chicken tikka masala’da et, domates sosuyla servis edilir ve İngiliz ulusal yemeklerinden biri olarak kabul edilir. Tikka’ya genellikle soğan, kıyılmış kişniş, sebze turşusu ve limon dilimleri eşlik ediyor.