Hainanese Chicken Rice (Singapur)

Aslen Çin’in güneyinde bulunan tropik bir ada olan Hainan’da icat edilen mütevazı Hainanese chicken rice, Singapur’daki en popüler yemeklerden biri haline geldi. Isırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilmiş ve ardından kokulu beyaz pirinçle servis edilen buğulanmış tavuktan oluşur.

Servis tabağına alınca soya sosu ve susam yağı gezdirilir, dilimlenmiş salatalık ve acılı acı sos ile servis edilir. Sık sık, buharlaşan sıvı daha sonra baharatlanır ve çorba olarak servis edilir. Tarif 19. yüzyılda Hainalı göçmenler tarafından Singapur’a getirildi ve Singapur’da bu eşsiz yemeği satan ilk satıcı 1940’larda tezgahını açtı.

Bununla birlikte, yemeğin Haina ve Singapur çeşitleri arasında bazı farklar vardır: Hainalılar, domuz suyu kullanmayı tercih eder ve yemeği acı sos yerine dövülmüş zencefil ile servis eder. Orijinalinden bağımsız olarak, Singapur versiyonu en sevilen çeşit haline geldi ve bugün genellikle sadece Singapur chicken rice olarak anılıyor.

Restoranlarda da servis edilse de bu iyi bilinen yemek genellikle Singapur’daki her sokak köşesinde bulunabilen sokak satıcıları tarafından satılmaktadır.