Pljeskavica (Sırbistan)

Sırp hamburgeri olarak da bilinen bir Sırp ulusal yemeği olan Pljeskavica, kıyılmış sığır eti, domuz eti ve dana etinden veya kırmızı biber, tuz ve biber gibi seçilmiş baharatların ve bazı durumlarda, ince kıyılmış soğan ve sarımsak eklenmesiyle üçünün birleşiminden yapılan yassı, yuvarlak bir köftedir.

Et ve yağ oranı hazırlama sürecinde son derece önemli olduğundan, ustalaşması zor basit bir yemektir. Pljeskavica kelimesi alkışlamak anlamına gelen pljeskati kelimesinden gelir, çünkü bu, her iki tarafta da tipik ızgara işaretleri olan, her iki tarafı da dumanlı kahverengi bir renge kızartılan köfteler oluşturulurken yapılan harekettir.

Geleneksel olarak, et daha sonra lepinja adı verilen ve et kadar önemli olan kalın bir gözleme içine yerleştirilir (çok kuru, soğuk veya ufalanmamalı, nemli, esnek ve ılık olmalıdır). Mükemmel pljeskavica, mükemmel baharatlı ve tercihen zengin, pıhtılaşmış, hafif tuzlu, yerel krem ​​peynir olan kajmak ile doldurulmalıdır.

Kajmak ile birlikte, etin mükemmel eşlikleri arasında ince doğranmış taze soğan, dolmalık biber veya turšija olarak bilinen salamura sebzeler bulunur, ancak olası çeşnilerin listesi uzundur, çünkü pljeskavica çok sayıda farklı malzemeyle son derece iyi bir şekilde eşleşir.

Ayrıca iki önemli pljeskavica çeşidi vardır: biri gourmand’s pljeskavica olarak adlandırılır ve etin üzerine dağılmış acı biber, minik peynir küpleri ve domuz pastırması parçaları içerir ve diğerine dilimlenmiş peynir, domuz pastırması ve bazen jambon ile doldurulmuş pljeskavica denir.