Supplì (İtalya)

Yaygın olarak Roma’nın en iyi sokak yemeklerinden biri olarak kabul edilen bu panelenmiş, derin yağda kızartılmış pirinç kroketleri aslında Sicilya arancini‘sine oldukça benzer, ancak supplì geleneksel olarak mozzarella peyniri ile doldurulur ve pirinç, domates bazlı bir et sosunda yavaş kaynatma tekniği ile pişirilir.

Roma’da, adlarını Fransızca sürpriz kelimesinin İtalyancalaşmasından ve telefon kablosuna benzeyen uzun erimiş peynir dizilerinden alan supplì al telefono olarak bilinirler, bu çıtır pirinçten birini kırdığınızda ortaya çıkan sürpriz toplar açılır.

Bununla birlikte, bu nefis pirinç börekleri telefondan çok önceye kadar uzanıyor. İsim görünüşe göre 18. yüzyılın sonlarında İtalya’nın Napolyon işgali sırasında ortaya çıktı, supplì’nin ilk yazılı kaydı ise Roma’nın Trattoria della Lepre’sinin 1874 menüsünde bulundu.

O zamanlar provatura Romana peyniri, tavuk sakatatları veya kıyma ile doldurulmuşlardı ve iddiaya göre o sırada Roma’da yaşayan James Joyce’un en sevdiği öğleden sonra atıştırmalıklarıydı. Bugün bile, suppli, İtalya’nın başkentini ziyaret eden herkes için kaçırılmayacak bir yemek olmaya devam ediyor.

Çok sayıda friggitorias – fritti olarak bilinen kızarmış atıştırmalıklar sunan sokak lokantalarında servis edilirler, ancak aynı zamanda klasik bir başlangıç haline geldiler ve şehrin her yerinde pizzacı ve trattoria menülerinde yer alıyorlar.