Fritule (Hırvatistan)

Fritule, tatlı, yuvarlak çöreklerin geleneksel Hırvat versiyonudur. Yumurta, un, süt, tereyağı ve şeker içeren temel bir mayalı hamurla hazırlanırlar. Farklı çeşitler genellikle kuru üzüm, rendelenmiş elma, yoğurt ve kabartma tozu kullanır.

Kalın, tereyağlı taban genellikle bu küçük böreklere hoş bir aroma ve ayırt edici bir tat veren güçlü vanilya ve narenciye aromalarıyla zenginleştirilmiştir. Bu minyatür donutların hazırlanmasındaki gizli içerik brendidir.

Kadifemsi hamura rom, yerel meyve likörleri veya güçlü alkollü içkiler eklenebilir. Derin kızartma işleminden çok fazla yağ emmeden hamurun gevrek ve hafif kalmasını sağlarlar. Geleneksel olarak, fritule pudra şekeri serpilerek servis edilir, ancak modern versiyonlar genellikle eritilmiş çikolata, çırpılmış krema veya karamel gibi bir dizi farklı şekerli sos içerir.

Fritule genellikle Noel tatillerinde ve karnaval mevsiminde tüketilir. Dalmaçya kökenli olmalarına rağmen, bugün birçok Hırvat bölgesinde yaygın olarak bulunurlar ve doyurucu bir tatlı atıştırmalık veya besleyici bir tatlı olarak tüketilirler.