Kushiage (Japonya)

Ekmekli, bambu çubukla şiş ve derin yağda kızartılmış, çeşitli balık ve deniz ürünlerinin, domuz, tavuk, sığır eti ve hatta at eti veya taze sebzelerin enfes ısırık parçalarına topluca kushiage ya da kushikatsu denir ve Japonya’nın mutfağı olarak adlandırılan Osaka şehrinden gelir.

Kushiage ilk olarak 1920’lerde Shinsekai’de ortaya çıktı, ancak bugün, bu inanılmaz popüler kızarmış şişler, çok sayıda sokak yemeği standından gerçekten eşsiz bir Japon yemek deneyimi sunan kushiage özel restoranlara kadar her yerde yiyebilirsiniz.

Ve kushiage’in sokak atıştırmalık versiyonu, ortak bir tencerede gelen Worcestershire benzeri kahverengi bir sos ile servis edilirken, üst düzey Asya füzyon restoranlarında hazırlanan gurme kushiage inanılmaz derecede yaratıcı ve sofistikedir. Genellikle küçük, canlandırıcı garnitürlerle dengelenir ve çeşitli daldırma sosları ve çeşnilerle servis edilir, her bir şiş, bu tür kushiage için önerilen daldırma işaretini gösterir.

Bunlar en yaygın olarak klasik kushiage kahverengi sosu, sirke veya narenciye suyuyla karıştırılmış ponzu veya soya sosu, ichimi veya biber tuzu, susam sosu ve elma suyu veya pirinç sirkesi ile yapılan Japon Kewpie mayonezini içerir. Kushiage menüleri mevsime göre değişir ve genellikle shiso fesleğenli karides, yengeç bacağı, somon ve peynir, shiitake mantarı, bütün sarımsaklı karanfil, pirinç keki, bamya, bıldırcın yumurtası, domuz pastırması, kuşkonmaz, nilüfer kökü, ringa balığı ile deniz arapsaçı, maymunbalığı karaciğeri gibi sayısız çeşit ve kombinasyona sahiptir.

Hatta bazı yerler, genellikle Japon pizzası olarak anılan, lezzetli gözleme benzeri bir omlet olan okonomiyaki adlı popüler bir Osaka yemeğinin kushiage versiyonunu bile sunuyor.