Nasi Uduk (Endonezya)

Nasi uduk, Endonezya’nın pirinç bazlı yemeklerinden biridir. Nasi uduk’taki pirinç, limon otu, karanfil, pandan yaprağı ve tarçınla birlikte hindistan cevizi sütünde pişirilir. İşlem harika kabarık, hoş kokulu pilavla sonuçlanır ve servis edilmeden hemen önce, her porsiyon genellikle kızarmış arpacık ile doldurulur.

Nadiren tek başına yenen, daha çok çeşitli garnitürler ve çeşnilerle servis edilen bir yemektir. En yaygın olarak çeşitli haşlanmış ve kızarmış et, pirinç eriştesi, yumurta, tempeh, tofu, kızarmış hamsi ve pirinç krakerleri pilavın yanında servis edilir.

Normal sambal sosu, baharatlı Endonezya acı sosu veya fıstık sambal, nasi uduk ile servis edilen en yaygın çeşnilerdir. Ancak, ek malzemeleri seçebilecek ve yemeğin kendi versiyonunu oluşturabilecek olan genellikle müşteridir.

Yemek genellikle warunglarda, geleneksel Endonezya lokantalarında veya Endonezya yemek tezgahlarında servis edilir. Ayrıca önceden hazırlanmış ve taze muz yapraklarına sarılmış olarak da satın alınabilir. Nasi uduk’un Jakarta’dan geldiğine inanılıyor ama Endonezya’nın diğer bölgelerinde de bulunabilir.