Xôi (Vietnam)

Tahmin edebileceğiniz kadar çok versiyonuyla xôi, yol kenarındaki sayısız satıcıdan geleneksel ve lüks restoranlara kadar her yerde kolayca bulunabilen Vietnam’ın en sevilen yemeklerinden biridir. Buğulanmış yapışkan pirinç tabanıyla yapılan bu yemekler tuzlu (xôi mặn) veya tatlı (xôi ngọt) olarak yapılabilir.

Geleneksel olarak bir muz yaprağında servis edilirler ve kuzey Vietnam’ın birçok dağlık bölgesinde insanlar ana yemek olarak xôi yemelerine rağmen, en yaygın olarak kahvaltı yemeği, gün ortası atıştırmalıkları ya da bir tatlı olarak tüketilirler.

Lezzetli xôi için en yaygın malzemelerden bazıları, chả lụa olarak bilinen Vietnam jambonu, lạp xưởng adı verilen Çin sosisi, kıyılmış tavuk, kurutulmuş karides ve sırasıyla kurutulmuş kıyılmış domuz veya tavuk anlamına gelen rước veya chà bông’dur.

Xôi mặn yemekleri genellikle sarımsakla tatlandırılır, üzerine soya sosu veya yeşil soğan yağı ile gezdirilir ve pul biber serpilir. Öte yandan, xôi ngọt tatlıları mango, gac, durian ve hindistancevizi gibi meyvelerden maş fasulyesi, manyok ve hatta ipekböceği pupalarına kadar hemen hemen her şeyle yapılabilir.