Cơm Tấm (Vietnam)

Cơm tấm (kırık pirinç), genellikle sokak yemeği olarak satılan geleneksel bir Vietnam yemeğidir. Geleneksel olarak öğütme işleminden sonra atılan kırık ve kusurlu pirinç tanelerinden oluşur, ancak günümüzde Ho Chi Minh City’nin özel bir yemeğidir.

Kırık pirinç, normal pirince benzer bir dokuya sahiptir, sadece daha küçüktür. Servis edildiğinde, cơm tấm’e kızarmış yumurta, rendelenmiş domuz derisi, ızgara domuz pirzolası veya derin yağda kızartılmış balık köftesi gibi çok sayıda sos eşlik eder. Her zamanki garnitürler arasında limon dilimleri, doğranmış taze soğan ve nane bulunurken, yan tarafta servis edilen eşlikler arasında dilimlenmiş domates ve salatalık, salamura sebzeler veya daldırma sosları bulunur.

Yerel cơm tấm lokantaları, genellikle sokakta kömürle çalışan bir ızgaraya sahip olduklarından, limon otu ve kömürleşmiş etle kokulu dumanı dağıtarak, kırık pirinç için eşliklerin hazırlanmasının bir sonucu olarak kolayca bulunur. Geçmişte bu kırık pirinç taneleri genellikle çiftçiler ve aileleri tarafından hayvan yemi olarak kullanılmış veya yenmiştir.