Khao Lam (Tayland)

Khao lam veya kralan, bambu tüplerde buğulanmış beyaz veya kırmızı tatlı yapışkan pirinçten oluşan eşsiz bir Tay tatlısıdır. En basit, orijinal versiyon sadece su ve tuzla karıştırılmış pirinci içeriyordu, ancak günümüzde daha ayrıntılı yorumlar, rendelenmiş hindistan cevizi, şeker, hindistancevizi sütü ve kırmızı fasulye ilavesini içeriyor.

Pirinç istenilen malzemelerle karıştırılır ve özel hazırlanmış bambu çubukların içine yerleştirilir. Hindistan cevizi sütü pirincin üzerine eklenir ve ardından çubuk kapatılır ve sıcak kömürlerin üzerindeki bir demire dikkatlice yerleştirilir. Bu olağandışı yavaş pişirme işlemi, pirinci, muhallebi veya sütlaç gibi tatlı ve zengin bir yemeğe dönüştürür.

Modern versiyonlar, genellikle rulonun ortasına sıkışmış taro, durian, Tay muhallebisi veya mısır gibi çeşitli farklı tatlarda gelir. Khao lam bir dolgu maddesi olarak kabul edilir ve genellikle sokak satıcıları tarafından yemek fuarlarında, tapınakların çevresinde ve çok sayıda Asya pazarında satılır.

Khao lam, orijinal bir Tay yemeği olmasına rağmen, Kamboçya ve Laos’ta da bulunabilir.