Shengjian Mantou (Çin)

Çin mantılarının geniş grubu arasında shengjian mantou, benzersiz bir tavada kızartılmış çeşit olarak öne çıkıyor. Çorba manto veya çorba çörekleri kategorisine ait olanlar, daha ünlü xiao long bao’dan biraz farklıdır. Shengjian mantou, baz olarak kıyılmış domuz eti, sebze veya karides ile yapılabilir, genellikle lahana ve frenk soğanı ile birleştirilir, daha sonra soya sosu, susam yağı ve bazen de zencefil ve sarımsak eklenir.

Dolgular, kalınlıkları değişebilen geleneksel yumuşak mayalı hamura sarılır. Köfteler sarıldığında sığ yağda tavada kızartılır ve alternatif olarak buhar etkisi yaratmak için suyla kaplanır. Bu teknik, yumuşak bir üst ve gevrek kahverengi bir alt ile dokusal olarak ilginç köfteler sağlar.

Genellikle parça parça satılırlar ve servis edilmeden önce üzerine siyah veya beyaz susam, doğranmış kişniş veya taze soğan serpilir. Restoranlarda bulunabilmelerine rağmen, genellikle bu besleyici hamur işinin hazırlanmasında uzmanlaşmış sokak tezgahlarından ve yiyecek tezgahlarından satın alınırlar.

Shengjian mantou’nun başlangıçta geleneksel dim sum yemeklerinin bir parçası olarak ortaya çıktığına ve 1930’larda ilk özel dükkanların açılmaya başladığına inanılıyor. Menşe yeri genellikle Şanghay ile ilişkilendirilir, ancak bugün bu lezzetli doyurucu mantılar Çin’in diğer bölgelerinde ve ayrıca dünya çapında çok sayıda Çin restoranında bulunabilir.