Funnel Cake (Amerika)

Eşsiz isim (huni pastası), yumurta, şeker, süt ve kabartma tozu ile yapılan hamurun bir huniden doğrudan kızgın yağa döküldüğü hazırlama yönteminden türetilmiştir.

Bu Amerikan lezzetinin ayırt edici şeklini yaratan dairesel, ince ve karışık dereler halinde düşer. Kızartıldığında, hamur genişler ve nihai sonuç, gevrek, altın kahverengi bir hamurdur. Amerika Birleşik Devletleri’nin modern tarihinde, funnel cake geleneksel olarak 17. ve 18. yüzyılda bölgede yaşayan Almanca konuşan göçmenler olan Pennsylvanian Dutch ile ilişkilendirilir.

Benzer tatlılar, Almanya ve Finlandiya gibi birçok Avrupa ülkesinde de bulunur ve benzer bir tarif, 14. yüzyıldan kalma eski Anglo-Norman yemek kitabında keşfedilmiştir. Yemeğin asıl kökeni bilinmemekle birlikte, Amerika’da 1950’lerde Pennsylvanian Dutch geleneğini ve folklorunu destekleyen yıllık Halk Festivallerinde ünlendi.

O zamandan beri funnel cake birçok spor etkinliğinin, fuarın, festivalin ve karnavalın temelini oluşturdu. Funnel cake her zaman taze hazırlanır ve sıcak servis edilir. Genellikle pudra şekeri serpilir, ancak diğer favori çeşniler arasında taze meyve, reçel, çikolata, krem​​şanti, karamel, şeker ve diğer birçok yenilikçi kombinasyon bulunur.