Korean Corn Dog (Güney Kore)

Korean corn dog, bir sosisin mısır köpüğü hamuruyla kaplanması, patates kızartmasına daldırılması ve ardından her şeyin yağda kızartılmasıyla hazırlanan bir sosis yemeğidir. Yemek bir çubuk üzerinde sunulur ve genellikle hareket halindeyken tüketilir.

Corn Dog çeşitleri, Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir ve genellikle Amerikan mutfağında bulunur. Bu lezzetli atıştırmalık ilk olarak 1942’de Texas Eyalet Fuarı’nda Neil Fletcher tarafından popüler hale getirildi, ancak Minnesota Eyalet Fuarı’ndaki satıcılar 1941’de Pronto Pup adıyla kendilerinin icat ettiklerini iddia etmişler.

Sosisli sandviç satıcıları tarafından Kore genelinde satılırlar ve birkaç varyasyonu vardır, bu nedenle domuz pastırması, patates püresi veya deniz yosunu ile de sarılabilirler, domates ketçabı genellikle ana çeşni olarak kullanılır.

Korean Corn Dog Tarifi

Korean Corn Dog İçin Gerekli Malzemeler

3 adet önceden pişirilmiş sosis (ikiye kesin)
Mozzarella peyniri çubuğu (sosisin yarısı kadar ve hemen hemen aynı kalınlıkta)
Kaplama için kullanılacak ¼ su bardağı toz şeker
1 su bardağı panko galeta unu
Ketçap
Hardal
Kızartmalık yağ
3 çift tek kullanımlık tahta çubuk

Hamur
2 su bardağı çok amaçlı un
3 yemek kaşığı toz beyaz şeker
½ çay kaşığı tuz
125 ml soğuk süt
2 çay kaşığı kabartma tozu
1 yumurta
1 büyük patates

Korean Corn Dog Nasıl Yapılır

Peyniri kare çubuk şeklinde, sosisleri de ortadan ikiye kesin.

Tahta çubuklara sosisleri ve peyniri, sosis alt tarafa, peynir üst tarafa gelecek şekilde takın, buzdolabına koyun. (Yarım sosis ve peynir, tam bir sosisin boyu kadar olacaktır.)

Küp küp doğranmış patatesleri bir tencereye soğuk suya koyun, iki dakika kaynatarak pişirin. Sonra bir kevgir içine boşaltın, soğuk suyla durulayın ve süzülmesi için bir kenara koyun.

Şimdi hamuru yapın. Büyük bir kap kullanarak un, kabartma tozu, şeker ve tuzu ekleyin. Malzemeler eşit şekilde karışana kadar çırpın. Soğuk süt ve yumurtayı ekleyin. Hamurun kalın ve yapışkan olduğundan emin olmak için tüm bu malzemeleri pürüzsüz olana kadar (topaklar olmadan) birlikte çırpın. Bu işlem yaklaşık üç ila beş dakika sürer.

Hamuru bir somun tavaya dökün. Çubukları tutun ve sosisleri birbiri ardına daldırın, hamurun sosisleri tamamen kapladığından emin olun. Hamur kaplamanızın çok kalın olmadığından emin olun, çünkü kızarttıktan sonra genişleyecektir, hamuru eşit olarak yaymak için parmaklarınızı kullanabilir veya kaplama çok kalın olduğunda fazla hamuru alabilirsiniz. Hamura daldırmayı kolaylaştırmak için, sosisin tamamen hamura daldırılmasını sağlayacak derin bir silindirik kap kullanabilirsiniz.

Sosisli sandviçleri (hamur kaplı) küplerin yapışması için biraz baskı uygulayarak patates küplerinde yuvarlayın. Panko galeta unu bir fırın tepsisine veya ayrı bir tabağa alarak, hamur kaplı sosisleri hafifçe bastırarak yuvarlayın ve tamamen pankoya bulandığından emin olun. Tamamen kaplandıklarından emin olmak için daha fazla panko da serpebilirsiniz.

Derin bir kızartma tavasına yağ ekleyin ve bu yağın, batırıldıktan sonra sosisi tamamen kaplayacak kadar derin olduğundan emin olun. Yağı yaklaşık 175 dereceye ısıtın.

Kaplanmış sosisleri sıcak yağa batırın ve hamur tamamen pişene ve koyu altın rengi kahverengi olana kadar her iki tarafta pişirin. Bir spatula veya el kevgiri kullanarak kızgın yağdan alın ve süzülmeleri için bir tel ızgara üzerine koyun.

Kızarmış sosisli sandviçlerin üzerine şeker serpin, ardından hardal ve ketçap serpin.